Advert
Advert
Advert

Mültecilere ilk yardım nasıl yapılır

Şanlıurfa aile sosyal politikalar Müdürlüğü çalışanlarına yönelik,Mültecilere ilk yardımın nasıl olması gerektiği konusunda eğitim verildi.

Mültecilere ilk yardım nasıl yapılır
Mültecilere ilk yardım nasıl yapılır

Uluslararası Tabipler Derneği IMC yetkililerinin verdiği eğitim programı  Şanlıurfa Dedeman Otelinde başladı. 

İki gün sürecek olan eğitim programının açılışına Vali yardımcısı Aylin Duman Kırcı, Aile Sosyal Politikalar Müdürü Murat Demirkol, kurumun müdür yardımcıları ve çok sayıda kurum çalışanları katıldı. 

Programın açılış konuşmasını Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Demirkol yaptı. Demirkol, Suriye’de meydana gelen kargaşalardan dolayı Ülkemize gelen misafirlerimiz için ilk geldikleri günden itibaren İl Müdürlüğü olarak yoğun bir psiko destek sağlamak anlamında çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Suriyelilere yönelik ilimizde konuşlanan Uluslar arası STK’lar da bu anlamda psiko destek unsurları olarak kentte Suriyelilere yönelik çalışmalarını yapmaktalar. İlimizde görev yapan Ulusal ve Uluslar arası STK’ların psiko-sosyal destek vermelerini koordine etmek amacıyla zaman zaman onlarla bir araya gelip toplantılar icra ettiklerini söyledi.
Demirkol, Uluslararası bir STK olan Tabipler Derneğinin de Şanlıurfa’da Suriyelilere yönelik çalışmalarını yürütmekte olduğunu söyleyerek, “Bu Derneğin tecrübeli psikologları bugün Aile ve Sosyal Politikalara bağlı olan İl Müdürlüğümüzün meslek elemanlarına yönelik olarak iki günlük psiko sosyal destek unsurları nasıl sağlanır, savaş psikolojisi adını verdiğimiz özellikle savaştan etkilenmiş olan mağdur kesimlere yönelik olarak psikolojik tedavi ve tedbirler neler olabilir gibi eğitimi kurgulamış durumdalar. Bu çalışmamızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Yine alandaki çalışmalarımız bu tür eğitimlerimizle çok daha kaliteli, hızlı bir şekilde devam edecektir” dedi.
Vali yardımcısı Aylin Kırcı Duman ise, bugün çok güzel bir faaliyet için bir araya gelmiş bulunmaktayız. 2011 yılından beri Suriyelilere yönelik çok önemli faaliyetler yürütülmektedir. Başta AFAD olmak tüm kamu kurum kuruluşlarımız hem kamplarda hem kamp dışında kalan misafirlerimize yönelik sorunları ve onlara yönelik tüm sorunlarla alakalı valiliğimiz olarak koordine etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Program kapsamında Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü Personeline, Mültecilere nasıl ilk yardım verileceği, sosyal ve psikolojik desteklerin nasıl olması gerektiği konusunda eğitim veriliyor. 

Bugün sabah başlayan program oturumlar şeklinde yapılacak. Eğitim programı iki gün sürecek.   

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler