Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Müftü Arvas: Yılbaşı çekilişleri kumara teşvik amaçlıdır

Müftü Arvas: Yılbaşı çekilişleri kumara teşvik amaçlıdır

​Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, miladi yılbaşı nedeniyle yapılan çekilişlerin ve oynanan şans oyunlarının kumara teşvik amaçlı olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 17 Aralık 2015 Perşembe 13:20
Müftü Arvas: Yılbaşı çekilişleri kumara teşvik amaçlıdır

Miladi yılbaşına sayılı günler kala halka uyarılarda bulunan Van İl Müftüsü Nimetullah Arvas, yılbaşına yönelik yapılan hiçbir faaliyetin İslam’da yerinin olmadığına ve İslam adabına uymadığına dikkat çekerek halkı bu tür faaliyetlerden uzak durmaya davet etti. Müftü Arvas, “Yılbaşında işlenen bütün menhiyatlar İslam’ın adap, ahlak ve kültürüyle bağdaşmaz.” dedi.

“Yılbaşına yönelik yapılan faaliyetlerin İslam’la ilgisi yok”

Yılbaşı bahanesiyle oynatılan şans oyunlarının İslam’ın haram kıldığı kumara teşvik amacı taşıdığına işaret eden Müftü Arvas, “İman ve itikat noktasında meseleye baktığımızda Mü’minlerin bu yılbaşı faaliyetleriyle alakalı yapacakları her türlü fiil eğer bilerek yapılıyorsa bu çok sıkıntılıdır. Biliyorsunuz çekilişler var. Kumarlar oynanıyor, müskirat kullanılıyor. Değişik programlar yapılıyor. Bütün bunların geneline bakıldığında hiçbirisinin imanla, itikatla ibadetimizle, ahlakımızla, kültürümüzle, örfümüzle, âdetimizle ve geleneklerimizle bir ilgisinin olmadığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu tür günahlara girilmesinin çok tehlikeli olduğunu aktaran Müftü Arvas, halka bu tür faaliyetlerden uzak durmaları tavsiyesinde bulunarak, “Kumara gelince bu da yılbaşının ürettiği bir problemli sancıdır. Bu, Mü’minlerin ve insanların kumara teşvik edilmesi anlamındadır. Hâlbuki Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerimde kumarın, içkinin, fal oklarının, şans oyunlarının ve tapınmak için dikilen taşların şeytanın amellerinden olduğunu ve bundan şiddetle kaçınmamız gerektiğini bizlere bildiriyor. Bundan dolayı Müslüman kardeşlerimizin bu yılbaşında oynanan menhi oyunlardan uzak durmalarını ve kumara bulaşmamalarını şans oyunlarına girmemelerini tavsiye ediyorum.” diye belirtti. (Murat Dalgın- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

İlahiyat Fakültesi öğrencilerinden anlamlı ziyaret!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com