Advert
Advert
Advert

Muavin kaçtı, ortalık karıştı

Muavin kaçtı, ortalık karıştı
Muavin kaçtı, ortalık karıştı

Belediyenin hatlara soktuğu araçlara karşılık Halk otobüslerinin de eski hatlarına dönmesi üzerine şehir içi ulaşım gün boyunca felç oldu.
Protestolar üzerine Belediye ve Vilayet önünde çok sayıda polis aracı ve çevik kuvvet ekibi güvenlik önlemi aldı. Encümen ve İl Trafik Komisyonunda belirtilen hatlarına dönen halk otobüslerine, trafik polisleri tarafından cezalar kesildi.
Kooperatifler belediye yönetimi hakkında savcılık ve vilayete şikayette bulundu.
Şanlıurfa’da, Belediyenin şehiriçi toplu taşımacılıkta kullanılmak üzere Belsan aracılığıyla kiraladığı araçların sefere başlamasını asli güzergahlarına dönerek protesto eden özel halk otobüsü sürücülerinin araçlarına trafik cezası kesildi. Şanlıurfa’da bu olaylar yaşanırken Belediye Başkanı Ahmet Fakıbaba’nın Pazar gününden şehir dışına çıktığı öğrenildi. Bu durum halk otobüsçüleri tarafından; "Fakıbaba bizleri vatandaş ve polisle karşı karşıya getirdi. Ortalığı karıştırdı kaçtı" şeklinde yorumlandı.
Halk otobüslerinin bir yıldır süren bu durumu dün yapılan Belediye meclis toplantısında da gündeme getirilmedi. Halk otobüsçülerinden bazıları "Belediye’nin kiralamış olduğu araçların korsan olduğunu ve Belediye önündeki otobüs duraklarında bekleyen vatandaşların yeni alınan araçlara binerken tepki gösterildiği" görüldü.
Halk otobüsü şoförleri; "Bizlere zamanında 500-600 milyara hat sattılar, bu hatları alabilmek için elimizde ne varsa hepsini sattık, şimdi de Belediye’nin keyfi uygulamalarına, tek yanlı dayatmalarına maruz kalıyoruz. Belediye’nin bizlere yaptığı zulümdür. Polis, yasalara karşı kullanılıyor. Encümen ve İl Trafik Komisyonunda belirtilen hattımız kanunsuz şekilde, zorla engelleniyor, haksız cezalar kesiyor. Belediyenin yaptığı korsanlıktır" şeklinde konuştular.
Alınan bilgiye göre, Şanlıurfa Belediyesince geçen hafta yapılan tanıtım töreninin ardından kart sistemiyle çalışacak 64 halk otobüsü, bugün sabah saatlerinden itibaren hatlara sokuldu.
Bunun üzerine halk otobüsü şoförleri, geçen yıl şehir içi trafikte yaşanan yoğunluğun önlenmesi amacıyla hayata geçirilen yeni güzergah uygulamasına son verip, eski güzergahı kullanırken kimilerinin de araçlarına, ’’Durmak yok hizmete devam, Şanlıurfa Belediyesi’nin zorbalığına son, adalet istiyoruz’’ yazılı bez afişler astırıp, trafiğe çıktı.
Trafik ekipleri, uyarıları dikkate almayan ve ısrarla Encümen ve İl Trafik Komisyonunda belirtilen yasal güzergahlarını kullanmak isteyen sürücülerin araçlarına, ’’Belediyenin tebliğ ettiği güzergahı kullanmadıkları’’ gerekçesiyle 66 TL ceza kesti. Sabah başlayan uygulama kapsamında şu ana kadar yüz civarında halk otobüsüne ceza kesildiği öğrenildi.
Bu arada polis ekipleri, Atatürk Bulvarı’ndaki belediye binası ve ’’Urfakart’’ satış noktalarının çevresinde önlem aldı.


BELEDİYEDEN CEVAP YOK
Gazetemizin dünkü sayısında konuyla ilgili sorular hala cevap bekliyor.
3-4 Yıl önce elindeki otobüsleri rantabl olmadıkları gerekçesiyle satarak şehir içi ulaşımı tamamen özel sektöre devreden belediyenin bugün trafiğe soktuğu 26 araç neyin nesi?
Aldı mı, kiraladı mı?
Kendisi mi kiraladı - aldı, yoksa Belsan mı?
Belsan’ın tek başına girip aldığı ihale süreciyle ilgili Kooperatiflerin söylediklerini kimse duymuyor mu?
Belsan yerine Belediye kiralasa yada alsaydı daha ekonomik olmaz mıydı?
Alınan araçlar hemen şehir içi ulaşımına sokulabilir mi? Bunun için yasal düzenlemeler gerek miyor mu? Yani belediye korsan taşımacılık yapma durumuna düşmüyor mu?
Belsan Adıyaman’dan kiraladığı araçlara aylık 4 bin TL kira verirken niçin Urfalı kooperatiflere 1,500 TL öneriyor?

GAPGündemi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?