Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Molla Muhammed Ozhan vefat etti

Molla Muhammed Ozhan vefat etti

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde ikamet eden tanınmış saygın âlimlerden Molla Muhammed Ozhan vefat etti.

Giriş Tarihi: 22 Mayıs 2015 Cuma 08:21
Molla Muhammed Ozhan vefat etti


Ceylanpınar’da ikamet eden kanat önderlerinden, Molla Muhammed Ozhan, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

1950 yılında Batman’ın Gercüş ilçesinde doğan Molla Muhammed, yaklaşık olarak 40 yıl önce âlim ve tarikat şeyhi olan babası Şeyh Abdullah ile beraber Ceylanpınar’a bağlı Yeşiltepe (Abes) köyüne yerleşmiş ve o günden sonra Ceylanpınar’da yaşamını sürdürmüştü.

Ceylanpınar’da yıllarca saat tamirciliği yaparak geçimini sağlayan Molla Muhammed, halk arasında Melle Muhammed Saatçi olarak tanınıyordu.

Babasından küçük yaşlardan itibaren ilmi dersler alan Molla Muhammed, Sarf, Nahiv,  Akaid, Kelam, Tefsir, Hadis, Fıkıh ve geleneksel tıp alanlarında derin bir ilim sahibiydi.

Kimya, Metalorji çalışmaları üzerine çalışmalar da yapan Molla Muhammed, kendi evinde küçük bir de laboratuvar kurmuştu.

Astronomi ölçümleri yaptığı da bilinen Molla Muhammed’in yanında birçok el yazması eser de vardı.

Babasından kalma Üstad Bedüzzaman’ın el yazması nüshalarının da yanında bulunduğu Molla Muhammed, 12 Eylül döneminde İslami tebliğinden dolayı tutuklanmıştı.

Molla Muhammed, ilçe halkının arasında meydana gelen sorunların çözümünde her zaman için arabulucu olmuş, birçok kan davası ve halk arasında çıkan tartışma ve anlaşmazlıkların sulhla sonuçlanmasına vesile olmuştu. (Mustafa Kaynak – İLKHA)

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da iki katlı ev çöktü, 1 kişi yaralandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com