Advert
Advert
Advert

Molla Hüseyin El-Batevi kasideleriyle mezarı başında anıldı

Şırnak Üniversitesi öncülüğünde Beytüşşebap'ta düzenlenen Molla Hüseyin El-Batevi sempozyumunun son gününde Batevi, kabri başında kasideleriyle anıldı.

Molla Hüseyin El-Batevi kasideleriyle mezarı başında anıldı
Molla Hüseyin El-Batevi kasideleriyle mezarı başında anıldı

İki gün süren sempozyumun ikinci gününde çeşitli üniversitelerin öğretim üyeleri, akademisyen ve çok sayıda vatandaş, Molla Hüseyin El-Batevi’nin doğduğu Bate Köyü’ne (Güneyyaka) hareket etti. Burada köylüler tarafından karşılanan ziyaretçiler, Batevi’nin mezarı başına gidip Yasin-i şerif okuyarak dua etti.

Ziyaretçilerden Molla Guhdar Zeyrek, Molla Hüseyin El Batevi’nin mezarı başındaki kaside ve şiirlerinden birkaç örnek okudu.

Batevi’nin kabri başında programla ilgili bilgi veren Şırnak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Nurullah Agitoğlu, Molla Hüseyin El-Batevi’nin bir Kur’an aşığı ve İslamiyet’e mal olmuş değerli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Batevi’nin bölgede mevlidi ile meşhur olmuş bir zat olduğunu dile getiren Agitoğlu, “Biz Şırnak Üniversitesi olarak bu yıl unutulmaya yüz tutmuş bir değer olan Molla Hüseyin El Batevi hazretlerini tema olarak seçmek istedik. Önümüzdeki yıllarda daha kapsamlı araştırmalarla daha geniş katılımlı toplantılarla devam etmesini temenni ediyoruz. Sempozyomun  1’inci gündeki tebliğlerden sonra  2’inci gününde bu mübarek zatın kabrini ziyaret etmeye geldik. Amacımız şahsının bulunduğu bölgeyi tanımaktı. Sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Molla Hüseyin El Batevi’nin  Şırnak’tan gelen ziyaretçilerinden Molla Guhdar Zeyrek, düzenlenen sempozyum sayesinde mevlidini, kasidelerini, şiirlerini defalarca okudukları şahsiyeti yakından tanıma fırsatı buldukları için mutlu olduklarını söyledi.

Bate Köyü sakinlerinden Nazmi Güzel ise düzenlenen sempozyumun kendilerini çok memnun ettiğini, oluşan olumlu havanın devamını dilerken Molla Hüseyin Batevi’nin kabrinin düzenlenmesi ve adına bir caminin tahsis edilmesini istediklerini dile getirdi. (İLKHA)


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle