Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Molla Hüseyin El-Batevi kasideleriyle mezarı başında anıldı

Molla Hüseyin El-Batevi kasideleriyle mezarı başında anıldı

Şırnak Üniversitesi öncülüğünde Beytüşşebap'ta düzenlenen Molla Hüseyin El-Batevi sempozyumunun son gününde Batevi, kabri başında kasideleriyle anıldı.

Giriş Tarihi: 21 Eylül 2014 Pazar 22:13
Molla Hüseyin El-Batevi kasideleriyle mezarı başında anıldı

İki gün süren sempozyumun ikinci gününde çeşitli üniversitelerin öğretim üyeleri, akademisyen ve çok sayıda vatandaş, Molla Hüseyin El-Batevi’nin doğduğu Bate Köyü’ne (Güneyyaka) hareket etti. Burada köylüler tarafından karşılanan ziyaretçiler, Batevi’nin mezarı başına gidip Yasin-i şerif okuyarak dua etti.

Ziyaretçilerden Molla Guhdar Zeyrek, Molla Hüseyin El Batevi’nin mezarı başındaki kaside ve şiirlerinden birkaç örnek okudu.

Batevi’nin kabri başında programla ilgili bilgi veren Şırnak Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Nurullah Agitoğlu, Molla Hüseyin El-Batevi’nin bir Kur’an aşığı ve İslamiyet’e mal olmuş değerli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Batevi’nin bölgede mevlidi ile meşhur olmuş bir zat olduğunu dile getiren Agitoğlu, “Biz Şırnak Üniversitesi olarak bu yıl unutulmaya yüz tutmuş bir değer olan Molla Hüseyin El Batevi hazretlerini tema olarak seçmek istedik. Önümüzdeki yıllarda daha kapsamlı araştırmalarla daha geniş katılımlı toplantılarla devam etmesini temenni ediyoruz. Sempozyomun  1’inci gündeki tebliğlerden sonra  2’inci gününde bu mübarek zatın kabrini ziyaret etmeye geldik. Amacımız şahsının bulunduğu bölgeyi tanımaktı. Sempozyumun hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Molla Hüseyin El Batevi’nin  Şırnak’tan gelen ziyaretçilerinden Molla Guhdar Zeyrek, düzenlenen sempozyum sayesinde mevlidini, kasidelerini, şiirlerini defalarca okudukları şahsiyeti yakından tanıma fırsatı buldukları için mutlu olduklarını söyledi.

Bate Köyü sakinlerinden Nazmi Güzel ise düzenlenen sempozyumun kendilerini çok memnun ettiğini, oluşan olumlu havanın devamını dilerken Molla Hüseyin Batevi’nin kabrinin düzenlenmesi ve adına bir caminin tahsis edilmesini istediklerini dile getirdi. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com