Advert
Advert
Advert

Molla Abdülkadir için Davutoğlu devreye girdi, idam ertelendi

Cemaat-i İslami Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla'nın idamını erteleten kararın ardında Ahmet Davutoğlu çıktı.

Molla Abdülkadir için Davutoğlu devreye girdi, idam ertelendi
Molla Abdülkadir için Davutoğlu devreye girdi, idam ertelendi

Bangladeş'te Cemaati İslamiye liderlerinden Abdülkadir Molla'nın temyiz duruşması yarın sabaha ertelenirken son anda Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'yı aradığı öğrenildi.
DAVUTOĞLU-KERRY GÖRÜŞMESİNDEN SONRA ABD DEVREYE GİRDİ
Telefon görüşmesinde Kerry, Hasina'ya idam kararından dolayı duyduğu kaygıları iletti ve Bangladeş'te Ocak ayında yapılması planlanan seçimler öncesi olaylar çıkabileceğinden endişe duyduğunu belirtti. Bangladeş basınına göre Molla'nın duruşması bu telefon görüşmesinin ardından ertelendi.
DAVUTOĞLU KERRY İLE BANGLADEŞ'İ GÖRÜŞMÜŞTÜ
Bilindiği gün dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bangladeş'teki gelişmelerle ilgili Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmüştü. Avustralya'dan da Bangladeş hükümetine idamı durdurması yönünde çağrı geldi.
HASİNA BM'YLE GÖRÜŞMEDİ
BM de idam kararıyla ilgili devreye girdi. BM Genel Sekreter Yardımcısı Taranco, bugünkü duruşmanın ardından Bangladeş Başbakanı Hasina'yla görüşecekti. Ancak hükümet kaynakları son dakika gelişmesi olarak duyurdukları açıklamada görüşmenin iptal edildiğini söylediler.
HÜKÜMETE YAKIN MEDYA "ŞİDDET VAR" DİYOR
Bangladeş'te hükümete yakın olan medya organları, Cemaati İslami'ye bağlı grupların sokakta şiddet olayları çıkardığına dair haberler yayınlamaya başladı. Medyada eski hükümet üyelerinden birinin evinin ateşe verildiği iddia edildi.
Cemaati İslamiye ise şiddet içermeyen protestolarla idam kararının durdurulması için gösteriler düzenliyor. Bununla birlikte sosyal medya üzerinden "idamı durdurun" çağrıları yapılıyor.
GULAM AZAM'I MAHKEMEYE BÖYLE GETİRMİŞLERDİ
Bangladeş'teki Cemaati İslamiye lideri 91 yaşındaki Gulam Azam 16 Temmuz'da 90 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 91 yaşındaki Azam, duruşmaya tekerlekli sandalye ile getirilmişti.
GULAM AZAM'IN OĞLU KONUŞTU
Gulam Azam'ın oğlu hukukçu olan oğlu Salman Azam babasının ve diğer Cemaati İslamiye üyelerinin yargılandığı davaların siyasi olduğunu, Bangladeş hükümetinin yargıya müdahale ettiğini söyledi.
Salman Azam ayrıca Abdülkadir Molla'ya yönelik idam cezasının da bir an önce durdurulması çağrısında bulundu.
MOLLA'NIN AVUKATINDAN AÇIKLAMA
Abdülkadir Molla'nın avukatı Humayun Kabir bu sabahki temyiz duruşmasının ardından mahkeme çıkışında gazetecilere kısa bir açıklama yaptı. Kabir, duruşmanın yarın sabaha ertelendiğine dair karar verildiğini söyledi.
KAYNAK: HABER7

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Engelli Gencin Yüzü, Şanlıurfa Büyükşehirle Güldü
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı