Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim Mobil tehdit artıyor

Mobil tehdit artıyor

Giriş Tarihi: 3 Ağustos 2014 Pazar 18:27
Mobil tehdit artıyor

Mobil tehditlerin günden güne arttığına dikkat çeken teknoloji firmaları, kullanıcıları tedbir almaları konusunda uyarıyor.


Teknoloji firmalarının yayınladıkları 2013 yılı mobil tehdit ve 2014 öngörüleri konulu rapora göre, günde ortalama olarak 5768 Android malware saldırısı oluyor. Kasım 2013 itibari ile Android cihazlara yönelik malware sayısı 350 bin adedi aşmış durumda.

 

En çok tespit edilen 3 Android malware kötücül yazılım türü ise şöyle:
SMS gönderme: Kurulan kötücül yazılım kullanıcının haberi olmadan belli hizmetler için SMS göndererek faturanın kabarmasını sebep oluyor.


Bilgi çalma: PC'lere bulaşan botnet benzeri uygulamalar mobil cihazlardaki kişiye ve telefona özgü, IMEI numarası, telefon numarası, IP adresi, kurulu yazılımlar, kullanıcının ziyaret ettiği siteler bilgileri saldırganların sunucusuna gönderiyor.


Reklam gösterimi: Ekrandaki bildirim çubuğunda uygulama çalışmasa bile istenmeyen reklamları gösteriyor.


SMS saldırıları toplam saldırıların yüzde 73'ünü, reklam gösterimi yüzde 12’sini  ve bilgi çalma saldırıları ise yüzde 8'ini kapsıyor.

 

Mobil cihazların PC'lere göre daha korumasız olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Birçok kimse masaüstü bilgisayarında antivirüs yazılımı kullanıyorken, çok az kimse mobil telefonlarda antivirüs korumaları kullanmaktadır. Mobil cihazlardan satın alınan uygulamalar için kredi kartı bilgisini her seferde belirtmek gerekmediği için saldırganlar mobil cihazlar üzerinden yüksek ücret talep eden özellikli servislere SMS, MMS ve çağrı göndererek dolandırıcılık yapmaktalar.”uyarısında bulunuyor. (İLKHA)
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türk Telekomdan, Gaziantep ve Şanlıurfalı çocuklara Günışığı desteği

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com