Advert
Advert
Advert

Şanlıurfa’da mısır hasadı yapılıyor (VİDEOLU)

Şanlıurfa’da hasadının devam ettiği mısır ürünüyle ilgili konuşan uzmanlar, mevsim şartları göz önünde bulundurularak kuraklığa ve sıcaklığa dayanıklı tohumların seçilmesi gerektiğini belirtti.

Şanlıurfa’da mısır hasadı yapılıyor (VİDEOLU)
Şanlıurfa’da mısır hasadı yapılıyor (VİDEOLU)Şanlıurfa’da mısır hasadı devam ediyor. Özellikle son yıllarda ikinci ürün olarak bölge çiftçileri tarafından ekilen mısırın hasadında sona gelindi. Havaların yağışlı olması nedeniyle hasatta zorluk yaşayan çiftçiler, mısır fiyatının bu yıl iyi olduğu söyledi.

Hasat zamanı tarlada hazır bulunan Ziraat Mühendisi Ahmet Türkmenoğlu, Şanlıurfa’nın mevsim şartları göz önünde bulundurularak kuraklığa ve sıcaklığa dayanıklı tohumların seçilmesi gerektiğini belirtti.

Türkmenoğlu, “Bu sene iklim şartlarından dolayı birçok tohum çeşidinde sıkıntı yaşandı. Sıcak bir bölgede yaşadığımız için kuraklığa ve sıcaklığa dayanıklı tohum çeşitleri seçmek lazım. Bu yıl kuraklık ve sıcaklıktan dolayı bazı yerlerde verim düşük oldu.” şeklinde konuştu.

Mısırın yetiştirmenin çok hassasiyet gerektiren bir iş olduğunu ifade eden çiftçi Mahmut Kürt, “Bu sene mısır ürünlerinde diğer tohumlarda sorun vardı. Mısırı yetiştirmek küçük bir çocuk yetiştirmek gibidir. Çok özen isteyen bir bitki; iyi baktınız mı iyi olur, bakmadığınız zaman iyi olmaz. Fiyatlar ise pamuğa nazaran biraz daha iyi.” dedi.

Mısır fiyatının geçen seneye göre daha iyi olduğunu söyleyen bir başka çiftçi Ali Gök ise ürünlerinin bu yıl yüksek verim verdiğini belirtti. (Sedat Kuşulay/ Osman Gülebak -İLKHA)

mısır hasadı yapılıyor urfa'da mısır hasadı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler