Advert
Advert
Advert

Mısır cuntasının yeni idam kararları Diyarbakır​'da kınandı

Mısır cuntasının yeni idam kararları Diyarbakır​'da kınandı
Mısır cuntasının yeni idam kararları Diyarbakır​'da kınandı

Özgür-Der Diyarbakır şubesi kitlesel basın açıklamasıyla Mısır'daki idam kararlarını protesto etti. Ofis semtinde gerçekleştirilen eyleme, Diyarbakır’daki birçok kurum da destek verdi.

 

“Cuntaya direnen Mısır halkına bin selam!”

“Dünyanın Sessizliğine Rağmen Susmayan, Cuntanın Katliamlarına Karşı Yılmayan Direnen Mısır Halkına Bin Selam!” ve “Cuntanın İdam Kararları Müslüman Kardeşlerimizi Yıldıramaz” pankartlarının açıldığı eylemi, Özgür-Der Diyarbakır Şube Sekreteri Mehmet Deniz yönetti. Eylemin amacı hakkında kısa bir konuşma yapan Deniz, Mısır cuntasının aldırdığı bu kararlarla, acziyetini ortaya koyduğuna işaret ederek, kararların Mısır’ın Müslüman halkını yıldıramayacağının anlaşıldığını kaydetti.

 

“Zulümlerinizin hesabını vermeye hazırlanın ey darbeciler!”

Ardından Özgür-Der Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Abdulhakim Beyazyüz bir konuşma yaptı.

 

Küresel istikbar güçlerinin çıkarlarını korumak üzere konumlanan cuntacıların miadının dolduğunu, bunun diğer coğrafyalarda olduğu gibi Mısır’da da görüldüğünü belirten Beyazyüz, Mısır halkının Mursi’yi seçerek bunlara en iyi cevabı verdiğini, iradesi engellenmesine ve cuntanın katliamlarına rağmen sivil direniş sergileyerek ders verdiğini belirterek, “Mısır’daki kardeşlerimizin Rabbimizin onları yeryüzünde iyiliğin, adaletin, merhametin temsilcileri kıldığını biliyoruz. Mısırlı kardeşlerimiz hiçbir şiddet eylemine bulaşmamalarına rağmen katliamlara muhatap oldular. Keskin nişancılarla hedef gözetilerek çocukları katledildi. Binlerce Müslümanı katlettiler, yüzlercesine idam kararı aldırıyorlar. Bu pervasız zulümlere rağmen kardeşlerimiz yılmadı. Çocukları kurşunlara hedef olan ve kendileri için idam kararı alınan bir davanın liderlerinin metanetli ve cesaretli duruşu halka güç verdi. Cuntanın öldürme ve idam kararlarına rağmen halk yılmıyor ve sokakları terk etmiyor, etmeyecek. Bizler onlara bu zulümleri reva görenlere seslenmek istoruz: Çıkar değil değer merkezli olaylara bakan bizler neden yılgınlık gösterecekmişiz ki, asıl değersiz ve Firavun’u aratmayan zulümlerinizle sizler korkun ve bunların hesabını vermeye hazırlanın!”

 

“Darbeci Firavunlar Döktükleri Kanda Boğulacak”

“Darbeciler Yenilecek İslami Hareket Kazanacak” ve “Darbeci Firavunlar Döktükleri Kanda Boğulacak” gibi dövizlerin de taşındığı eylemde Memur-Sen Diyarbakır Temsilcisi Yunus Memiş de kısa bir konuşma yaptı.

 

Memiş konuşmasında, “Ne zaman ki Türkiye ve Mısır’ın İslam birliği için harekete geçse küresel istikbar güçlerinin harekete geçtiğini ve bunu engellemeye çalıştığını belirtti.”

 

“Kürdistan’dan Mısır’a direnişe bin selam”

Eylemde kitle adına basın açıklamasını Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Murat Koç okudu. Konuşması sık sık “İhvan’a Selam Direniş’e Devam, Üzülme Gevşeme Allah Bizimle, Darbeciler Halka Hesap Verecek, Kürdistan’dan Mısır’a Direnişe Bin Selam” gibi sloganlarla kesilen Koç, “İhvanın onurlu direnişi ümmettin kurtuluş muştusu olacaktır. Zindanlar, işkenceler ve idamlar İslami direnişi engelleyemez!” dedi.

 

Diyarbakır’daki İslami kuruluşlar tarafından Cuma günü Ulu Camii önünden Dağkapı Meydanı’na yapılacak yürüyüşün çağrısının yapılmasının ardından eylem sona erdi. (İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü