Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Misbah Hicri Okurlarıyla buluştu

Misbah Hicri Okurlarıyla buluştu

Eğitimci- Yazar, Şair ve sitemizin köşe yazarı Misbah Hicri son çıkan Şiir kitabı "Tarihsiz ve Talihsiz Şiirler" isimli kitabının tanıtım kokteylinde okuyucuları ile buluştu.

Giriş Tarihi: 7 Şubat 2013 Perşembe 11:15
Misbah Hicri Okurlarıyla buluştu

Şair Nabi Kültür Merkezinde yapılan programında şiir üzerine bir söyleşi yapan ve şiirlerinden bir demet sunan Misbah Hicri; programın ardından okuyucuları için kitabını imzaladı.

ŞİİR BİR SIRDIR, YAŞAMDIR. ŞİİR SEVGİDİR. Diyen Hicri sözlerini şöyle sürdürdü. 

Kısacası şiirin hangi dil ve ne şekilde anlatılmaya çalışılırsa çalışılsın okunduğunda bizleri duygulandıran, düşündüren, iç dünyamızı kendine hayran bırakan, sevindiren, güldüren, kim zaman  ağlatan, hüzünler, neşeler, sevgiler ve özlemler olarak kabul edenlerde yok değil.

İç dünyamızdaki sevgi ve fırtınaların kelimelerle ifadesi ve gönül, gözyaşlarının kelimelerde çınlamalarıdır. Bir bakıma şiir çıkar gözetmeden sevmek almaktan ziyade vermek iyi-kötü duygu ve düşünceleri samimiyetle itiraf etmektir. Ressam nasıl fırçasıyla renkleri, heykeltıraş keskiyle en ince hatları buluyorsa, şairde kelimelerle yeni şiiri geliştirir.

 

         Şiir zorlanarak meydana getirilen ne parlak cümleler dizisi, ne makaslanmış cümleler, ne söz yığınıdır. Aslında mana âleminin malı olan şiirin tanımı değil tadımı vardır. Ne şuur altı hezeyanları, ne de çılgınlıklardır.

Şiir hangi dil ve şekilde ifade edilirse edilsin okunduğunda iç dünyamızı kendine hayran bırakan, samimi ve zevkli bir edebi sanattır.  Bu imgeyle olur, cinasla olur, redifle olur, kafiye ile olur. Sesle olur ahenkle olur…

         Şiirin, tadını, sesini, ahengini ve görevini yüklenmiş kelimelerin peş peşe derin anlamlar yüklenerek yazılır ki bu insanın yüreğini inceden ince iner. Acıdan adı acı, güzelliklerden daha güzel.   Tüm o kelimelere gizemli elbiseler giydirildiğinde, derin manalar yüklendiğinde, bazen damlayan göz yaşı, kimi zaman yüz hatlarına düşen tebessüm olur.  

          Her şair, her düşünür hatta her okuyucu, kendine göre şiiri tarif eder.  Bazı kimselerde şiirin tanımının yapılamayacağını savunurlar. Ama yinede kalem erbabı, edebiyatçılar, şairler, bilginler şiir hakkında bazı şeyler yazmışlardır.

 

HİCRİ ŞİİRİN KELİME ANLAMINI ŞÖYLE İFADE ETTİ. olarak “duygulanma, etkilenme, his etmedir” dersek yeridir. Ama kelime dilimize Arapça’dan geçen  “şuur” kelimesinden oluşmuştur. Dolaysıyla şiir, şuur altından oluşan, etkilenmelerden meydana gelen sözcüklerdir. Şiir ilhamdır, şiir sevgidir, şiir sırdır, şiir hissetmedir, şiir yaşamdır. 

          “Şiir yaşamdır ve sonsuza kadar devam edecektir” Şiirin yaşamındaki yeri ve önemini sanırım bu kelimeler yeterince ifade etmektedir. Şiirlerimde kadının sesini önemsediğimden fazlasıyla yer vermeye çalıştım.

 

 

MİSBAH HİCRİ

 

                  1952    yılında ayı ve günü belli olmayan, Bahar Mevsimi başlarında Urfa’nın bir köyünde bir kerpiç evde dünyaya güzlerini açar. Eski adıyla Kerpiç, şimdiki adıyla Onikiler adıyla bilinen,  mahallede taş yapılı bir evde yaşama sarılır.

               İlk ve orta ve lise öğrenimini Urfa’da, üniversite yılları Ankara’da geçer. Bu gün kapatılmış olan Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulunu yarıda bırakıp, Urfa Eğitim Enstitüsünü bitirir. Sevdiği öğretmenliğe adım atar.  Okul okurken, çeşitli kamu kuruluşlarında çalışarak hayatını kazanır.

              Öğretmenliğe ilk görev yeri olan Mardin’e atanır, daha sonra Urfa Düzenli Köyünde ve ardından sitayişle andığı, kısa pantolon ve siyah önlüklü günlerinin geçtiği, Yavuz Selim İlkokulu’nda öğretmenliğini sürdürür. Uzun yıllarının geçtiği Şerif Özden İlköğretim Okulu’na ve öğrencilerine büyük emek verir. Bu okulda on altı yıl çalıştıktan sonra 1999 yılı Ağustosunda emekli olur.     

Ulusal ve bölgesel anlamda yazı ve şiirleri, Başkent, Berfin Bahar,  Harran, Şiiri Özlüyorum, Aykırı Sanat, Nisan Yağmuru, Karayazı,  Eyvan, Fırat’ta Yaşam gazete ve dergilerinde yayınlanır. Uç yıl ulusal basına muhabirlik yapar. Halen Gap Gündemi gazetesinde yazıları yayınlanmaktadır.    

Yayınlanmış eserleri; Mutluluk Uğruna (Şiir),

Harran şiirleri I-II Antoloji

Tarihin Adı Urfa (Şehir yazılar),

Çığlığa Duran Sözler (şiir).

Talihsiz ve tarihsiz şiirler.

Yayına hazırlanan Efsaneler ve Gerçekler.

 

Haber: Mehmet Emin KUŞ

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com