Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Minik öğrencilere evlilik provası yaptırıldı

Minik öğrencilere evlilik provası yaptırıldı

Güneydoğu'da erken yaşta evlilik sorunu yaşanırken, bir okulda küçük çocuklara "kına gecesi" provası ile evlilik özendirildi.

Giriş Tarihi: 24 Nisan 2012 Salı 21:38
Minik öğrencilere evlilik provası yaptırıldı
Şanlıurfa merkezinde bulunan Şair Abdi ilköğretim okulu öğrencileri tarafından canlandırılan kına gecesi okul bahçesinde sergilendi. On dakika süren kına gecesini öğrenciler, öğretmenler ve veliler izledi.

Ressam Muharrem Çelik tarafından seneryolaştırılan kına gecesi Urfa’nın yüz yıl öncesine dayalı kültürel öğeleri gözler önüne getirdi. Urfa kültüründe düğün ve evlilikleri konusunda 7 yıl araştırma yapan Ressam Muharrem Çelik konuya hakim olduğundan dolayı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda kına gecesini canlandırmayı tercih etti.Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çelik ‘’Amacım bu önemli günde çocukları hem eğlendirmek hem de geçmiş kültürlerine sahip çıkmalarını sağlamaktı. Bu nedenle sınıfımın tamamını kına gecesine dahil ederek gerek gelin kınası gerek damat giydirilmesi gerekse bayanların ve erkeklerin ayrı ayrı çektiği halay grupları Urfa’nın kültürel öğelerini hatırlatmak yeniden hayata geçirmek için üzerime düşen bir sorumluluğu yerine getirdim.’’ dedi. Öğrencilerin mani ve türkü okumaları yöresel kıyafetleri ve düğünlerde belli başlı adetlerin kına gecesinde sergilenmesi izleyicilerden yoğun ilgi gördü. Zaman zaman öğrenci velileri ve izleyiciler de zılgıt ve ıslıklarla geceye renk kattılar.Öğrencilerden Giryaz Başkurt ‘’Öğretmenimizin böyle bir etkinlik hazırlaması bizleri çok mutlu etti.’’ diyerek sevincini dile getirdi. 
www.balikligol.com

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Harran Üniversitesi’nde Ebru ve Hat Sanatı Kursu Açıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com