Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Milli Eğitim neden sessiz kalıyor?

Milli Eğitim neden sessiz kalıyor?

Giriş Tarihi: 26 Temmuz 2011 Salı 11:22
Milli Eğitim neden sessiz kalıyor?

Bir hafta önce açıklanan LYS sonuçlarının ardından Türkiye sıralamasında son sıralarda yer alan Şanlıurfa'da, Milli Eğitim Müdürlüğünün sesiz kalmasına tepkiler sürüyor.

LYS sonuçları bir hafta önce açıklanmıştı. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda son sıralarda yer alan Şanlıurfa'da, Milli Eğitim Müdürlüğünün aradan geçen zaman zarfı içerisinde bir açıklama yapmaması akıllarda soru işaretleri doğuruyor. Milli Eğitim Müdürlüğünün bu durum karşısında sessiz kalması birçok tepkiyi de beraberinde getiriyor. Kamuoyu Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılacak açıklamayı dikkatle bekliyor.
Şanlıurfa, Türkiye sıralamasında MF'de 74, TM'de 78 ve TS'de 73. sırada yer almıştı. Bu duruma birçok sivil toplum örgütü açıklama yaparak tepki göstermişti.
BAYSAL: ŞANLIURFA'DA EĞİTİM SİSTEMİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanvekili Osman Baysal, Şanlıurfa'nın LYS( Lisans Yerleştirme Sınavı)'de elde ettiği başarısız sonuçların Şanlıurfa'ya yakışmadığını belirterek Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin, Şanlıurfa'da verilen eğitimleri ve eğitim sistemlerini tekrar gözden geçirmelerini ve bu sorunun acilen çözülmesi gerektiğini vurgulamıştı.
Şanlıurfa'da bir türlü düzelmeyen eğitim sorunları, LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından ayyuka çıktı.
Son 3 yıldır gündemde olan ve bir türlü çözüm bulunamayan eğitim sorunları içinden çıkılamaz bir hale geldi. Açıklanan LYS sonuçlarına göre Şanlıurfa iller bazında, TS' de 73,  MF' de 74, TM'de ise 78. sırada yer aldı.
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanvekili Osman Baysal ilgililerin konuya hemen çözüm bulmasını ve Şanlıurfa'da verilen eğitimlerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizerek bu sorunun acilen çözülmeli denilmişti.
ŞAHİN: SONUÇLAR MAĞDURİYET YARATMAYA DEVAM ETMEKTEDİR
 Şanlıurfa Eğitim-Sen Başkanı Halit Şahin yapmış olduğu basın açıklamasında şunları söylemişti; "21 Temmuz 2011 tarihinde açıklanan LYS sınavının sonuçlarına göre ilimiz matematik fen puanı sıralamasında Türkiye 74'üncüsü Türkçe Matematik puanını göre Türkiye 78 incisi Türkçe sosyal puanı sıralamasında Türkiye 73 üncüsü olmuş olup; bu tabloya bakıldığında Şanlıurfa Türkiye geneli yapılan sınavlarda genellikle son 10 il arasında yer almaktadır.
Bu acı tablo bizi bu basın açıklamasını yapmaya sevk etmiştir. Eğitim sistemimizin çağdaş, bilimsel parasız ve ulaşılabilir, nitelikten uzak olmasının ortaya çıkardığı sonuçlar mağduriyet yaratmaya devam etmektedir. Sınavlara endeksli bu sistem elit kesimler için fırsata dönüştürürken fakir, yoksul ailelerin çocukları için ise çileye dönüşmektedir.
Bir taraftan eğitimin her türlü olanaklarından faydalanan varlıklı kesim kolejlere, özel okullara, özel hocalara, dershanelere milyarlarca lira harcayarak sınavlara hazırlanırken diğer taraftan birleştirilmiş sınıflarda eğitim görmek zorunda kalan tarım işçiliği, çocuk işçiliğinden kaynaklı okullarına devam etmeyen öğrenciler.
Bir taraftan 24 kişilik sınıflarda her türlü alt yapı ve donanıma sahip okullarda eğitim gören öğrenciler öte yandan 80-90 kişilik sınıflarda ücretli, sözleşmeli öğretmenlerle eğitim gören öğrenciler" denilmişti.

Murat Çiftçi/GAPGündemi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com