Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Milletvekili Önen TYB’ye konuk oldu

Milletvekili Önen TYB’ye konuk oldu

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Emin Önen, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şubesinin geleneksel olarak sürdürdüğü Cuma Sohbetlerine konuk oldu.

Giriş Tarihi: 26 Mayıs 2015 Salı 07:53
Milletvekili Önen TYB’ye konuk oldu

Milletvekili A. Emin Önen’in konuk olduğu gecede, TYB Şube Başkanı Cuma Ağaç, Üyeler Dr. Mahmut Kaya, Yunus Emre Gayberi, Gazeteci ve TYB üyesi Şahban Kılıç, Şanlıurfa Gazeteciler Birliği (ŞGB) Başkanı ve TYB üyesi Veysel Polat, Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (GGF) Başkanı ve TYB üyesi Mehmet Talat Akay, ŞGB ve GGF Genel Sekreteri ve TYB üyesi Müslüm Abacıoğlu ile bazı üyeler de hazır bulundu.

Ağırlıklı olarak eğitim ve edebiyatın konuşulduğu gecede, gündemdeki konulardan bahsedilmeye başlanınca hemen Genel Seçimler ve partilerin Şanlıurfa adayları listesi konuşulmaya başlandı.

Adayların kimler olduğu çok önemli değildir
Kendisi tekrar aday gösterilmemesine rağmen, seçim çalışmalarına katkıda bulunmak üzere zaman zaman seçim bölgesinde çeşitli ziyaretler yaparak seçimin önemini anlattığını belirten AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Emin Önen, “Adayların kimler olduğu çok önemli değildir. Ben olmuşum veya olmamışım hiç önemi yok. Önemli olan ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği. Onun için çok iyi düşünüp ona göre oylarımızı vermeliyiz. Birde mevcut iktidarın hizmetlerini de göz ardı etmemek lazım. Mesela; AK Parti Çözüm Süreci, Demokratikleşme, Anayasa gibi konularda üzerine düşeni yapmaktadır” dedi.

Türkiye’de medya çok seslidir
Basın mensuplarının da bulunması nedeniyle basından örnekler veren Milletvekili Önen, “Mesela; Basın/Medya konusunda, basın özgürlüğü ifade özgürlüğünün bir türevidir.İfade özgürlüğü ‘kişilerin toplumsal olaylarla ilgili kanaatlerini bir tehlikeyle karşılaşmadan çeşitli yol ve yöntemlerle açıklayabilmesidir’, ifade özgürlüğü olmadan, basın özgürlüğünden söz edilemez.Özgürlüğü korumak için çoğulculuk gerekir. Türkiye’de medya çok seslidir. Türkiye’de medya özgürlüğü alanında yasal, kurumsal, yönetici ilişkileri ile ilgili sorunların var olduğunu biliyoruz.Son 10 sene içinde medya alanına farklı aktörler girdi ve çoğulculaşma başladı. Türkiye hakkındaki tüm resmi görebilmek için gün içinde birçok gazeteyi okumanız gerekiyor. Son 10 senede medya ve ifade özgürlüğü ile ilgili;301. Maddenin kaldırılması,TRT Şeş, Kürt-Ermeni-Gayrı Müslim, Alevi açılımı, dindarların temsili,Genel liberalleşme ve demokratikleşme adımları atıldı” diye konuştu.

Basının temel görevi öncelikle objektif olarak haber vermesidir
Milletvekili Önen, 2011 yılına kadar muhalefetin temel söylemini ise şöyle anlattı;
“Türkiye’nin İslami bir çizgiye kaymasıydı, ancak bu düşüncenin altı boş çıkınca hak ve özgürlük anlamında despotik bir yapı olduğu vurgusu yapılmaya başlandı. Burada muhalefetin ciddi anlamda bir tespit sorunu olduğu gözlemlenmektedir.Basının temel görevi öncelikle objektif olarak haber vermesidir. Haberiniz gerçeğe ne kadar yakınsa o kadar iyi gazetecilik yapılmış olur.Türkiye’de basın özgürlüğünün mesleki, hukuki ve ifade özgürlüğüyle ilişkisi boyutları itibariyle gelişim kat ettiği bir gerçektir. Türkiye’de 2000 sonrasında uluslararası boyutu da olan farklı bir iktidar mücadelesi ortaya konuldu, bu mücadelede basın özgürlüğü bir perde olarak kullanıldı. Bugün fail-i meçhul gazeteci cinayetlerinin olduğu dönemlerdeki gibi basının zorla susturulduğu yönünde bir intiba oluşturulmaya çalışılıyor bunun son derece yanlış olduğunu düşünüyorum.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com