Advert
Advert
Advert

Milletvekili Gök'ten seçimler hakkında kanun teklifi

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Abdulkerim Gök, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na ’Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun Teklifi’ sundu.

Milletvekili Gök'ten seçimler hakkında kanun teklifi
Milletvekili Gök'ten seçimler hakkında kanun teklifi

Bir milyon 600 bin’e yakın oyun geçersiz sayıldığı 30 Mart yerel seçimlerinde en fazla oyların geçersiz sayılmasının ana etkenin oy pusulalarının farklı renkte olan zarflara konuluşu ve farklı sandığa atılması olduğunu dile getiren Gök, Kanun teklifinin gerekçesini şöyle sıraladı:


Bir milyon 600 bin’e yakın oyun geçersiz sayıldığı 30 Mart yerel seçimlerinde en fazla oyların geçersiz sayılmasının ana etkenin oy pusulalarının farklı renkte olan zarflara konuluşu ve farklı sandığa atılmasıdır.

44 milyon seçmenin oy kullandığı ülkemizde, seçmenin bilgisizliğinden, hatalarından, dikkatsizliklerinden veya sandık başkan ve görevlilerinin yanlış yönlendirmelerinden dolayı, 1 milyon 600 bin oyun geçersiz sayılması, kişilerin iradelerini hiçe saymak, demokratik yönetim açısından ve evrensel bir hak olan, kendi yöneticisini seçmesini engellenmesi etik ve doğru bulmamaktayız.

 

Bu yüzden verdiğimiz yasa teklifimizle, geçersiz oy sayısını en aza indirmek ve vatandaşlarımızın hür, özgür iradelerini sandığa ve yönetime yansıtabilmelerinin önünü açmaktır.


OYLAR AYNI SANDIĞA ATILSA DA GEÇERLİ SAYILACAK

Milletvekili, İl genel meclisi üyeliği, belediye ve muhtarlık seçimlerinde oylar aynı sandıkta kullanılacak. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Abdulkerim GÖK’ün imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan teklif, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Kütükleri Hakkında Kanunu’nda değişiklik öngörüyor.Buna göre, milletvekili, il genel meclisi üyeliği, belediye ve muhtarlık seçimlerinde oylar aynı sandıkta kullanılacak.Mevcut kanunda, söz konusu seçimlerde oylar farklı sandıklarda kullanılıyor. Bir zarfta tek oy pusulası kullanılan seçimlerde, zarfın içerisinden o seçim türüne ait oy pusulasının dışında başka bir seçim türüne ait oy pusulası çıkması halinde, bu zarftan çıkan oy pusulaları geçerli sayılacak ve ait olduğu seçim sayımında hesaba katılacak. Bir zarfta birden fazla oy pusulası kullanılan seçimlerde de o zarfta kullanılması gereken oy pusulaları dışında başka bir seçim türüne ait oy pusulası çıkmış olması halinde, bu oy pusulaları geçerli sayılacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu