Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Milletvekili Gök'ten seçimler hakkında kanun teklifi

Milletvekili Gök'ten seçimler hakkında kanun teklifi

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Abdulkerim Gök, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na ’Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun Teklifi’ sundu.

Giriş Tarihi: 2 Eylül 2014 Salı 17:55
Milletvekili Gök'ten seçimler hakkında kanun teklifi

Bir milyon 600 bin’e yakın oyun geçersiz sayıldığı 30 Mart yerel seçimlerinde en fazla oyların geçersiz sayılmasının ana etkenin oy pusulalarının farklı renkte olan zarflara konuluşu ve farklı sandığa atılması olduğunu dile getiren Gök, Kanun teklifinin gerekçesini şöyle sıraladı:


Bir milyon 600 bin’e yakın oyun geçersiz sayıldığı 30 Mart yerel seçimlerinde en fazla oyların geçersiz sayılmasının ana etkenin oy pusulalarının farklı renkte olan zarflara konuluşu ve farklı sandığa atılmasıdır.

44 milyon seçmenin oy kullandığı ülkemizde, seçmenin bilgisizliğinden, hatalarından, dikkatsizliklerinden veya sandık başkan ve görevlilerinin yanlış yönlendirmelerinden dolayı, 1 milyon 600 bin oyun geçersiz sayılması, kişilerin iradelerini hiçe saymak, demokratik yönetim açısından ve evrensel bir hak olan, kendi yöneticisini seçmesini engellenmesi etik ve doğru bulmamaktayız.

 

Bu yüzden verdiğimiz yasa teklifimizle, geçersiz oy sayısını en aza indirmek ve vatandaşlarımızın hür, özgür iradelerini sandığa ve yönetime yansıtabilmelerinin önünü açmaktır.


OYLAR AYNI SANDIĞA ATILSA DA GEÇERLİ SAYILACAK

Milletvekili, İl genel meclisi üyeliği, belediye ve muhtarlık seçimlerinde oylar aynı sandıkta kullanılacak. AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Doç. Dr. Abdulkerim GÖK’ün imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan teklif, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Kütükleri Hakkında Kanunu’nda değişiklik öngörüyor.Buna göre, milletvekili, il genel meclisi üyeliği, belediye ve muhtarlık seçimlerinde oylar aynı sandıkta kullanılacak.Mevcut kanunda, söz konusu seçimlerde oylar farklı sandıklarda kullanılıyor. Bir zarfta tek oy pusulası kullanılan seçimlerde, zarfın içerisinden o seçim türüne ait oy pusulasının dışında başka bir seçim türüne ait oy pusulası çıkması halinde, bu zarftan çıkan oy pusulaları geçerli sayılacak ve ait olduğu seçim sayımında hesaba katılacak. Bir zarfta birden fazla oy pusulası kullanılan seçimlerde de o zarfta kullanılması gereken oy pusulaları dışında başka bir seçim türüne ait oy pusulası çıkmış olması halinde, bu oy pusulaları geçerli sayılacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com