Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Milletvekili aday listeleri bugün YSK'ya teslim edilecek

Milletvekili aday listeleri bugün YSK'ya teslim edilecek

1 Kasım'da yapılacak olan genel seçime girecek siyasi partiler, milletvekili aday listelerini bugün saat 17.00'ye kadar YSK'ya teslim edecek.

Giriş Tarihi: 18 Eylül 2015 Cuma 12:46
Milletvekili aday listeleri bugün YSK'ya teslim edilecek

1 Kasım’da yapılacak 26. dönem milletvekili seçimlerine girecek siyasi partiler milletvekili aday listelerini bugün saat 17.00’ye kadar YSK’ya teslim edecek.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) belirlediği seçim takvimi ise işlemeye devam ediyor. Kesin aday listeleri 28 Eylül’de ilana çıkacak, yurt dışı ve gümrük kapılarında oy verme işlemi ise 8 Ekim’de başlayacak.

Seçmen kütüklerinin kesinleşmesi

20 Eylül Pazar günü; Yurt  içi ve yurt dışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek ve yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek.

Yurt dışı seçmenlerin oy kullanacakları temsilcilik, tarih aralığı ve yer bilgileri www.ysk.gov.tr adresinden ilan edilecek.

Geçici aday listelerinin ilanı

23 Eylül Çarşamba günü; Yüksek  Seçim Kurulunca milletvekili geçici aday listelerinin incelenmesi işlemlerinin tamamlanması ve bu listelerin ilgili il seçim kurulu başkanlıkları ile radyo, televizyon ve Resmî Gazetede yayınlanması/yayımlanması, geçici aday listelerinin (bağımsız adaylar dâhil) il seçim kurulları tarafından mahallinde alışılmış usullerle ilânı, geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına ve Yüksek Seçim Kuruluna yapılacak itirazların başlaması ve incelenmesi.

Birleşik oy pusulasında yer alacak olan bağımsız aday sıralaması için kura çekimi

26 Eylül Cumartesi günü; Birleşik  oy pusulasında yer alacak olan bağımsız aday sıralaması için tüm il seçim kurullarında aynı anda olmak üzere saat 11.00'de kura çekilecek.  Milletvekili geçici adaylığından istifa edenlerin Yüksek Seçim Kuruluna bildirilmelerinin son günü, istifa, ölüm, itiraz veya inceleme üzerine adaylıktan çıkarılmaları nedeniyle aday eksilmelerinin tamamlanması hususunun Yüksek Seçim Kurulunca siyasi partilere bildirilmesi.

Kesin aday listelerinin ilanı

28 Eylül Pazartesi günü; Aday  listelerinde meydana gelen eksikliklerin ilgili siyasi partilerce tamamlanarak Yüksek Seçim Kuruluna bildirilmesinin son günü. İlçe seçim kurulu başkanınca ve ilçe seçim kurulunun siyasi partili üyelerince önerilen başkan adayları arasından ad çekilerek sandık kurulu başkanları belirlenerek SEÇSİS’e girilecek. Yüksek Seçim Kurulunca milletvekili kesin aday listeleri seçim çevreleri itibariyle ilân edilmek üzere İl seçim kurullarına gönderilecek.

Yurt dışı seçmenlerin oy kullanmaya başlaması

8 Ekim Perşembe günü; Gümrük kapılarında ve yurt dışı temsilciklerinde oy verme işlemine başlanacak.

Aynı gün siyasi partilerin, yararlanmak istediği miting alanı ile tarih ve saatini yazılı olarak ilçe seçim kuruluna bildirmelerinin son günü olacak.

Propaganda serbestliğinin başlaması

22 Ekim Perşembe günü propaganda serbestliğinin başlaması.

Seçim propagandasının sonu

31 Ekim Cumartesi,  saat 18.00’de seçim propagandasının sona ermesi.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da oto hırsızlık şebekesi yakalandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com