Advert
Advert
Advert

CHP yine kaosa oynuyor!

TBMM Anayasa Komisyonu'ndaki müzakereleri 10 gün süren partili cumhurbaşkanlığını içeren 18 maddelik anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerine dün Genel Kurul'da başlandı. Ancak anamuhalefet partisinin tehdit ve hakaretlerinin gölgesinde başlayan görüşmeler hem milletvekilleri hem de toplumda gerginliğe neden oldu.

CHP yine kaosa oynuyor!
CHP yine kaosa oynuyor!

Milleti tehdit mi ediyorsun
15 Temmuz’da kısa süreliğine “demokrat” görünen Kılıçdaroğlu’nun Anayasa süreci başladığı günden bu yana Türkiye’yi kan ve savaşla tehdit etmesi tepkilere neden oldu. Son Parti Meclisi’nde “direniş” kararı alan CHP’liler dün başka grupları da yanlarına alarak TBMM’ye yürümek istedi. Kamuoyu provokasyon endişesi taşıyor.

TBMM Anayasa Komisyonu'ndaki müzakereleri 10 gün süren partili cumhurbaşkanlığını içeren 18 maddelik anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerine dün Genel Kurul'da başlandı. Ancak anamuhalefet partisinin tehdit ve hakaretlerinin gölgesinde başlayan görüşmeler hem milletvekilleri hem de toplumda gerginliğe neden oldu.
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 'kanlı tehdidi' ve 'hain ithamı' ile başlayan görüşmelerinin 24 Ocak'a kadar bitirilmesi öngörülüyor. Meclis'te başlayan Anayasa görüşmeleri Kılıçdaroğlu'nun tehditleri nedeniyle bazı mihraklar tarafından sabote edileceğinden endişe ediliyor.
'KAN DÖKMEDEN GETİREMEZSİNİZ'
Türkiye'nin önünü açacak ve koalisyonları ortadan kaldıracak sistem değişikliğine karşı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tehdit içeren açıklamaları şöyle:
Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili “Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz” dedi.
“Terörün nedeninin başkanlık sistemi” olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi toplantısındaki konuşmasında, Türkiye'de akan kanın durmasının yolunun “Başkanlığa dur demekten geçtiğini” iddia etti.

CHP yine kaosa oynadı
Görüşmenin ilk günü CHP'nin engelleme girişimlerine sahne oldu. CHP'li Engin Altay, teklifin anayasaya aykırı olduğunu ileri sürerek geri iade edilmesini istedi. TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın yetkileri olmadığını belirterek talebi reddetti. Bunun üzerine Genel Kurulda usul tartışması açıldı. Vekillerin konuşmalarının ardından bu kez de CHP'li Özgür Özel sahneye çıktı. Özel, paketle ilgili tali komisyon olarak Adalet, Milli Savunma, İçişleri ile Plan ve Bütçe komisyonlarından görüş alınması gerektiğini savundu. Ardından yine usul tartışması açıldı. Her iki usül tartırması sebebiyle teklifin tümü üzerindeki görüşmelere 3 saati aşkın bir süre sonra geçilebildi. Görüşmelerde CHP adına eski Genel Başkan Deniz Baykal kürsüye geldi. Baykal da Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gibi provokatif sözler sarfetti. Milli iradenin temsilcisi vekiller tarafından hazırlanıp komisyondan geçirilen teklif için 'sipariş' kelimesini kullanan Baykal, “Milletvekillerine boş kağıdı imzalattırıp, milletin anlayıp öğrenmesine fırsat vermeden anayasayı değiştiremezsiniz, cumhuriyeti tahrip edemezsiniz. Bu işler böyle olmaz. Eğer oldurmaya çalışıyorsanız bu işin içinde bir çapanoğlu var demektir” ifadelerini kullandı. Baykal teklife evet diyecek vekilleri de Meclis'i bombalayan FETÖ'cülere benzetti. Baykal, “Bu Meclisin çatısını bombalayan generaller ve pilotlar akıllarını birisine emanet etmişlerdi, kiralık akıl sahibiydiler. Siz aklınızı kimseye emanet etmeyin, kiralamayın” dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, da teklif hakkında hükümet adına bir konuşma yaptı ve muhalefet partilerinin eleştirilerini yanıtladı. Bozdağ konuşmasında 'rejim değişikliği' eleştirilerine yanıt vererek “Bu teklif rejim değil hükümet değişikliği teklifidir. Parlamento kaldırılmıyor, güçleniyor” dedi.

'KANIMIZIN SON DAMLASINA KADAR'
Bir siyasi parti liderinin kullanmaktan özellikle kaçınması gereken ifadeleri rahatlıkla telaffuz etmesi toplumda da rahatsızlığa neden oluyor. Başkanlık sisteminin ülkeyi bölme projesi olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, “Türkiye'nin bekası için, bayrağı için, vatanı için kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Baronun tek sıkıntısı Erdoğan
Erdoğan karşıtlığında sınır tanımayan Ankara Barosu, gazeteye ilan vererek milletvekillerine çağrıda bulundu. Anayasa değişikliği teklifiyle birlikte kuvvetler ayrılığı ilkesinin sona ereceğini iddia eden Baro, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tek adam iktidarına bırakılacağını savundu.TBMM'nin sözkonusu anayasa değişikliğiyle artık devleti temsil etmeyeceğini öne süren Ankara Barosu, yargıda tek söz sahibinin cumhurbaşkanı olacağını, HSYK'da seçimle gelme yoluyla üyeliğin sonlandırılacağını, devlet bütçesinin ise tek başına cumhurbaşkanına verileceğini öne sürdü. “Değişikliğe evet diyen milletvekillerini tarihin unutmayacağını bilin” ifadeleriyle, vekilleri de adeta tehdit eden açıklamada, sözde aydınlık gelecek için anayasa değişikliğine hayır deyin çağrısında bulunuldu.

DEMOKRASİ DİYOR AMA...
“Böyle bir demokrasiyi bizim bedenimizi çiğnemeden hayata geçiremezsiniz. Bir tek CHP'li Meclis'te olsa sen bunu gerçekleştiremezsin” diyen Kılıçdaroğlu, tehdit etti.
Kılıçdaroğlu hafta sonu Tekirdağ'da yaptığı konuşmada ağır ithamlarda bulundu. Sandık ve parlamento iradesine saygıdan bahsettiği halde kaba kuvveti gerekirse kullanacağının işaretlerini veren sözlerler, 'Bu anayasa değişikliği parlamento geleneğine ihanettir. Pazartesiden itibaren parlamentoyu izleyin” ifadeleriyle hem milletvekillerini hain ilan etti hem de tehdit etti.

CHP ateşle oynuyor
Cumhurbaşkanlığı sistemini esas alan anayasa değişiklik teklifinin görüşmeleri başlamadan CHP'nin provokasyonları başladı. Son olarak başkanlığı ihanet olarak niteleyip AK Parti ve MHP'ye ağır ifadeler kullanan Kılıçdaroğlu, Pazartesiden itibaren sokağa çıkacakları mesajı verdi. Kamuoyu provokasyon endişesi yaşarken, dün CHP'lilerin başını çektiği grup Meclis'i basmaya kalktı.
Anayasa değişiklik teklifine ilişkin yasa değişikliğini protesto için CHP'nin çağrısı üzerine Güvenpark'ta toplanan ve içlerinde yasadışı sol örgütlere mensup kişilerin olduğu grup Meclis'e yürümek istedi. Günlerdir 'rejim değişiyor' yalanıyla propaganda yapan CHP'li vekiller, anayasa görüşmelerini baltalamak için provokasyona sarıldı. Sezgin Tanrıkulu, Eren Erdem, Aykut Erdoğdu, Mahmut Tanal'ın aralarında olduğu CHP'li vekiller Meclis'e yürüyen grubun en önünde yer aldı. Güvenpark'ta toplanıp Meclis'e yürümek isteyen gruba polis izin vermedi.
(Yeni Şafak)

Milleti tehdit mi ediyorsun kılıçdaroğlu chp anayasa değişikliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı