Advert
Advert
Advert

Mikro Kerediyle sermayeleri 25 kat arttı‏

Mikro Kerediyle sermayeleri 25 kat arttı‏
Mikro Kerediyle sermayeleri 25 kat arttı‏

Yoksul kadınları üretime kazandırmak amacıyla Şanlıurfa Belediyesinin uygulamaya koyduğu `Mikro Kredi Projesi` kadınların hayatları değişti. Maddi durumu iyi olmayan ve geçinmekte zorlanan kadınlar, belediyeden aldıkları 1.000 TL mikro kredi desteği ile iş yerlerini kurdular ve sermayelerini bir yılda 25 kat artırdılar. Şanlıurfa Belediyesinden mikro kredi alan 900 kadından 300’ü tüccar olmayı başardı. Mikro kredi alan kadınların kimi hastane önlükleri üretmeye başladı. Kimi kına gecesi ürünleri, kimileri genç kızlara çeyiz üretirken kimileri de salonu açtı ve hayalindeki arabayı aldı.
Bunlardan biri de Yıldız Yıldız. Şanlıurfa Belediyesinden aldığı 1000 TL’lik mikro kredi ile Haleplibahçe’de kendine bir döner büfesi açan Yıldız, buradan elde ettiği gelirle önce ehliyetini daha sonrada arabasını aldı. Mikro kredi sayesinde araba sahibi olan dönerci Yıldız Yıldız, hayatını değiştiren döner büfesiyle birçok kadına örnek oldu.
Mikro kredi ile hayatı değişen ve sermeyeşini bir yılda 25 kat artıran kadınlardan biri de Saadet Ağırboz. Belediyeden aldığı mikro krediyle kendine bir dikiş makinesi alan Ağırboz evini atölyeye dönüştürdü. Şimdi ise mevsimlik işçileri çadır ve pamuk toplamak için önlük dikiyor. Ağırboz, mikro kredi almadan önce borç içinde olduğunu kurduğu işle şimdilerde 4 çocuğunu okuttuğunu belirtti. Hiçbir zaman kadınların pes etmemesini isteyen Ağırboz, bir çok kadına örnek olduğunu ifade etti.
Aldığı mikro kredi ile uyku seti, yorgan, yastık üretimi yaptığını dile getiren Hülya Gül “Ben okuma yazma bilmediğim için. Evden dışarı çıkamıyordum. Belediyenin verdiği mikro kredi ile işimi kurdum. Şimdi İstanbul’a, İzmir’e gidip mal alıyor ürettiğim ürünleri Türkiye’nin bir çok iline pazarlıyorum. Yanımda da iki işçi çalıştırıyorum. Şanlıurfa’nın törelerle anılmasından rahatsız oluyorum. Kadınların ürettiği ürünlerle ve yaptıkları işlerle anılmasını istiyorum.”dedi
Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Mikro Kredi projesinde yakaladıkları başarının sadece kendilerine ait olmadığını belirterek bu başarının özellikle Urfalı bayanlarla birlikte ortak yakalanan bir başarı olduğunu söyledi.
Belediyeden Mikro Kredi alan bayanların 900’e ulaştığını belirten Fakıbaba,”Mikro Kredi verdiğimiz bayanlar çok ufak bir miktar parayla büyük mutluluklara imza attılar. Eşlerine ciddi anlamda örnek oldular. Bu gösteriyor ki Urfa kadını isterse her şeyi başarır. Bu başarı inanın Türkiye’ye örnektir” şeklinde konuştu


www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu