Advert
Advert
Advert

MHP Mahkeme kararını açıklayacağı 8 Nisan'ı bekliyor - MHP Kurultayı ne zaman?

MHP’de muhaliflerin Topladıkları imzalara rağmen kongre kararı almayan Genel Merkez’i mahkemeye veren muhaliflerin talebi 8 Nisan'da mahkemenin vereceği kararla netlik kazanacak. MHP Kongreye gidecek mi? MHP kongre kararı alacak mı? MHP Kurultayı toplama kararı alacak mı? mahkemenin kararı sonucunda nasıl hareket edeceği belli olacak?

MHP Mahkeme kararını açıklayacağı 8 Nisan'ı bekliyor - MHP Kurultayı ne zaman?
MHP Mahkeme kararını açıklayacağı 8 Nisan'ı bekliyor - MHP Kurultayı ne zaman?

MHP’de muhalif hareket ile Genel Merkez arasında beş aydır devam eden kongre tartışmasında kritik gün 8 Nisan. Topladıkları imzalara rağmen kongre kararı almayan Genel Merkez’i mahkemeye veren muhaliflerin talebi ile ilgili karar açıklanacak. Mahkemenin kararı hangi yönde olursa olsun MHP’de tartışmaları bitirmeyecek gibi görünüyor.
Milliyetçi Hareket Partisi’nde 1 Kasım seçim sonuçlarının ortaya çıkmasıyla partide başlayan yönetim tartışması beş aydır devam ediyor. Bu süreçte Genel Başkanlık için aday olacağını açıklayan Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener olağanüstü kurultayda seçim yapılmasını sağlayacak tüzük değişikliği için kongre toplanmasını talep etti.

Bu amaçla delegelerden tüzükte belirtilen sayının üzerinde 543 imza toplandı ve Genel Merkez’e iletildi. Ancak Genel Merkez “Kurultayı toplama kararının kendisine verildiği ve Olağan Kurultay’ın tarihinin 18 Mart 2018” olarak belirlendiği gerekçesiyle bu talebi reddetti.
Mahkemenin MHP kararı 8 Nisan’da
Bu ret kararının ardından MHP Genel Merkezi ile muhalifler mahkemelik oldu. MHP yönetiminin savunmasını alan mahkeme, kararını 8 Nisan Cuma günü verecek. Karar ile ilgili çeşitli beklentiler var. Kurultay toplanması için delegelerin imzalarının yeterli olduğu belirtilip, çağrı yapacak heyet görevlendirilebilir. Ya da mahkeme “yetkisizlik” kararı verebilir, yani bu konuda karar merciinin kendisi olmadığı yönünde karar alabilir, dolayısıyla kurultay toplanmasının önünü açmayabilir.
Farklı yorumlara yol açabilecek başka seçenekler de var ancak karar hangi yönde çıkarsa çıksın beş aydır süren tartışmalar için önemli bir aşama olacak. Muhalifler kararı çalışmalarını yürüttükleri merkezlerden takip edecek. Koray Aydın ve Sinan Oğan mahkeme kararının açıklanacağı gün Ankara’da olacak. İki isim de yakın kurmaylarıyla kararı Ankara’da bekleyecek. Meral Akşener ise İstanbul’da olacak. Akşener de mahkemenin kararını ekibiyle birlikte takip edecek ve sonraki döneme ilişkin stratejisini bu karara göre hafta sonunda şekillendirecek.
Özdağ Rize’de açıklama yapacak
İmza toplanma aşamasından sonra muhalif harekete katılan Ümit Özdağ ise karar hangi yönde çıkarsa çıksın adaylığını açıklamak üzere 9 Nisan Cumartesi günü Rize’de olacak. Mahkeme kararı Özdağ’ın yol haritasını da belirleyecek.
Her yol temyize çıkacak
Bu aşamaya kadar gözler önünde olmasa da birlikte hareket eden Oğan, Akşener ve Aydın mahkemeden kurultay toplanmaması yönünde bir karar çıkması durumunda bu kararı temyize götürme konusunda da ortak hareket edecek.
Kurultay kararı çıkması durumunda ise temyize başvuracak olan Genel Merkez olacak. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, kararın açıklanacağı gün yöneticiler ile birlikte Ankara'da olması bekleniyor. Mahkeme kararı ile ilgili Al Jazeera’ye tek cümlelik bir değerlendirme yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “Sadece Berlin’de değil Ankara’da da hakimler var” dedi. Yalçın, Genel Merkez’in karar açıklandıktan sonraki yol haritasına ilişkin olarak ise bir değerlendirme yapmadı.
Gonca Şenay / Al Jazeera

Gonca Şenay Al Jazeera mhp kutultay Ümit Özdağ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
SELAHATTİN ALAÇAM     2016-04-08 SAYIN BAHÇELİ NEYİN PEŞİNDE ACABA.KOLTUKTANMI KORKUYOR,ÜLKÜCÜ DÜŞÜNCEYE ÇOK YANLIŞ.KORKAK OLMAYIN DEMOKRATİK KURALLAR İÇERİSİNDE ADAM GİBİ KURULTAYA GİDİN.PARTİYİ NE HALE GETİRDİNİZ. BIRAKIN ARTIK İNSANLAR TOPLANMAK İSTİYOR ENGEL OLMAYIN.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..