Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Mezar taşı mesleği rağbet görüyor

Mezar taşı mesleği rağbet görüyor

Türkiye genelinde her geçen gün makineleşmeyle birlikte meslekler eski ilgilerini kaybederken, mezar taşı yapan ustalar, kendi işlerinin her geçen gün daha çok ilgi gördüğünü belirtti.

Giriş Tarihi: 9 Eylül 2013 Pazartesi 14:34
Mezar taşı mesleği rağbet görüyor

Türkiye genelinde her geçen gün makineleşmeyle birlikte meslekler eski ilgilerini kaybederken, mezar taşı yapan ustalar, kendi işlerinin her geçen gün daha çok ilgi gördüğünü belirtti.

Mezar taşı ve taş ustalığı yapan Ali Kaya, mesleğinden memnun olduğunu söylerken, 35 yıllık taş ustası olduğunu söyledi. 35 yıldan beri, taş ustalığı yaptığını belirten Kaya, mesleğinin her geçen gün daha çok ilgi gördüğünü ve zaman ilerledikçe daha çok rağbet gördüğünü ifade etti.

 

Taş ustalığının bu kadar çok rağbet görmesini insanların maddi durumuyla bağlantılı olduğunu söyleyen Kaya, “ 35 yıldır bu işi yapıyorum. Eskiden çok rağbet gören bir meslek değildi ama şimdi rağbet gören bir meslek. Evini tarihi yapıda yaptırmak isteyen vatandaşlar gelip bizde taş yaptırıyorlar, aynı şekilde mezar taşı da yapıyoruz. Eskiden mezarlar hep sahipsizdi, kimse yakınının mezarına özen göstermiyordu ancak şimdi insanlar yakınlarının mezarına özen gösteriyor, gösterişli olmasını istiyor. Öte yandan maddi durumu iyi olan vatandaşlar, yakınlarının mezarını gösterişli olsun diye çok masraf yapıyor, biz de onlara bu hizmeti sunuyoruz” ifadelerini kullandı. Mezar taşı ve taş ustalığı yapan Kaya, taşları özel seçtiklerini ve belli onarımdan sonra kendilerine geldiğini belirtti. Mezar taşı fiyatlarının 200 TL’den başladığını söyleyen Kaya, bu fiyatların 2 bin TL’ye kadar çıktığını söyledi. Öte yandan emek isteyen bir iş olduğu için, çok zaman harcadıklarını söyleyen mezar taşı ustası, bir mezar taşının tamamlanması yaklaşık olarak 4 günlerini aldığını söyledi.

Urfahaber24.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Turizm Çalıştayından ortak ses: Terörün ekmeğine yağ sürmeyeceğiz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com