Advert
Advert
Advert

Mevsimsel hastalıklara karşı uzmanlar uyardı

Havaların soğumasıyla birlikte mevsimsel hastalıklara karşı önemli uyarılarda bulunan uzmanlar, özellikle çocuklara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Mevsimsel hastalıklara karşı uzmanlar uyardı
Mevsimsel hastalıklara karşı uzmanlar uyardı

Sonbahar mevsimiyle birlikte havalar da soğumaya başladı. Aralıksız devam eden yağışlar ve havaların soğumasıyla beraber uzmanlar da ailelere önemli uyarılarda bulunuyor.  Özellikle çocuklarda ve yetişkinlerde oluşabilcek gribal enfeksiyonlara karşı dikkatli olunması gerekiyor.

Bu mevsimde çocuklarda ve yetişkinlerde solunum yolu ve gribal enfeksiyona sık rastlanıldığını ifade eden Bitlis Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doktor Ayhan Demir, bu hastalıkların bulaşıcı ve salgın özelliklerine sahip olduğuna dikkat çekti.

Bu tür hastalıklara karşı dikkat edilmesi gereken hususlara değinen Demir, şunları söyledi: “Burada ellerin yıkanmasına dikkat edilmeli. Çocukların beslenmesine ve vitamin alarak bünyelerinin güçlendirilmesini öneriyoruz. Güçlendirilmiş bir bünye enfeksiyonlara karşı daha iyi mücadele edebiliyor.” dedi.

Gribal enfeksiyon geçirmiş çocukların okula gönderilmemesi tavsiyesinde bulunan Demir, “Gribal enfeksiyon salgınlığı tetikliyor. Çocuk okula giderek bunu arkadaşlarına bulaştırıyor. Bu şekilde salgın yayılıyor. Bu konuda ailelerin dikkatli olmasını istiyoruz. Bir iki gün çocuk evde istirahat etsin ve bol bol meyve ve sebze tüketsin.” diye belirtti.

Bu hastalıkların tedavi edilmemesi halinde ileride bronşit ve zatürreye dönüşeceğinden endişe ettiklerinin altını çizen Demir; ateşi olan, öksürüğü olan ve sürekli artarak devam eden ve nefes darlığı olan çocukların mutlaka bir hekime gösterilmesi gerektiğini kaydetti.  (Şükrü Tontaş-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle