Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Mevsimlik tarım işçileri raporu meclise gidiyor

Mevsimlik tarım işçileri raporu meclise gidiyor

Şanlıurfa’da düzenlenen ‘Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sağlığını Geliştirme Programı Yönetici Toplantısı’nda konuşan Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, mevsimlik tarım işçileriyle ilgili hazırladıkları raporu en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 26 Mart 2015 Perşembe 16:02
Mevsimlik tarım işçileri raporu meclise gidiyor

Mevsimlik tarım işçilerinin sağlığını geliştirme programı yönetici toplantısı Şanlıurfa’da birçok yöneticinin katılımıyla gerçekleştirildi. Özel bir hotelde gerçekleştirilen toplantının 2 gün süreceği belirtildi.

Toplantıya TBMM Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarının ve Çözüm Önerilerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu Başkanı Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, Şanlıurfa Valisi İzettin Küçük ve çok sayıda vali ve kaymakam katıldı.
Mevsimlik tarım işçiliği toplumsal bir mesele haline geldi
Aileleriyle beraber sayıları yaklaşık bir milyonu bulan gezici mevsimlik tarım işçilerinin olduğuna dikkat çeken Kaçar, bu insanların çalışmak üzere gittikleri bölgelerde birçok insani sorunla karşı karşıya kaldıklarını, bu meselenin toplumsal bir olaya dönüştüğünü söyledi.
Mevsimlik tarım işçilerinin sorunlarının çözümü noktasında başbakanlık tarafından 2010 yılında yayımlanan genelgenin yasal mevzuat açısından önemli olduğunu belirten Kaçar, komisyon olarak çalıştıkları 2 ay süre zarfında yasal mevzuatın uygulaması noktasında farklı uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarını, mevsimlik tarım işçilerinin yoğun olarak gittiği bazı bölgelerdeki yöneticilerin mevzuattan habersiz olduklarını söyledi.
Birçok problem ve çözümü 12 başlık altında raporda yer alıyor
Kaçar, “Önümüzdeki hafta sonu itibariyle çalışmalarımızı bitirip başta meclis başkanımız olmak üzere raporumuzu Cumhurbaşkanına, başbakanımıza ve mecliste grubu bulunan tüm siyasi partilere sunacağız. Barınma, sağlık, ulaşım, eğitim, çalışma hayatı, sosyal güvenlik, çocuk işçiliği, kadın istihdamı, sendikal ve siyasal haklar olmak üzere birçok problemi 12 başlık altında raporumuzda sunacağız ve çözüm önerilerimizi de kamuoyu ile paylaşacağız.” dedi.
“Yasal boşluklar acilen giderilmeli”
Büyükşehir yasasıyla birlikte özellikle Özel İdare üzerinden tanınan yetkinin boşluğa düşmesinden dolayı yasal boşlukların ortaya çıktığını belirten Kaçar, komisyon olarak bu boşlukların giderilerek yasal düzenlenmelerin bir an önce hayatı geçirilmesinin kendileri için öncelikli mesele olduğunu söyledi.
Vali Küçük: “Mekanizmalar kurulmalı, sorumluluklar takip edilmeli”
Mevsimlik tarım işçiliğinin dünyanın birçok ülkesinde mevcut olduğuna dikkat çeken Vali Küçük, “ Fransa’da tarım işçilerinin sayısı 700 bin civarında. Ama bizde yola çıkarken, ikamet ettiği ve çalıştığı yerde, çalışma bitip geri dönüşlerde hep sorunlarla karşılaşıyoruz. Hep kazalar duyuyoruz. Ya da salgın hastalıklardan etkilenen ya da değişik sebeplerle hayatını kaybeden insanlar görüyoruz. Başka bir örnek olarak da bazıları Doğu ve Güneydoğu’dan batı illerine gidiyorlar orada ayrımcılığa uğruyorlar. Adeta bir köşeye sıkıştırılmış çarşıya bile çıkamayan insanlar var.” dedi.
Komisyonun çalışmalarını önemli bulduğunu ifade eden Küçük, tüm yönetimlerin kuracağı mekanizmaları harekete geçirerek teşkilatına yükleyeceği sorumluluklar ve bunların takibinin yapılması sonucunda bu sorunun çözülebileceğini söyledi.
Toplantı diğer akademisyenlerin konuyla ilgili konuşmalarıyla devam etti.

(Osman Gülebak - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Washington karıştı! sular durulmuyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com