Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Mevsimlik İşçi Urfa esnafını etkiliyor

Mevsimlik İşçi Urfa esnafını etkiliyor

Şanlıurfalı esnaflar, vatandaşların mevsimlik göçler nedeniyle kenti terk etmesinden dolayı iş yapamadıklarını söylediler.

Giriş Tarihi: 16 Mayıs 2014 Cuma 15:33
Mevsimlik İşçi Urfa esnafını etkiliyor

 Şanlıurfa’da her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce insan ailesinin geçimini sağlamak  için değişik illere göç etmeye başladı. Doğu ve Güneydoğu insanının adeta kaderi haline  gelen mevsimlik tarım işçiliği göçü, birçok insanın hayatını olumsuz etkiliyor. Binlerce insan evini yurdunu terk edip tanımadığı yerlere göç etmek zorunda kalıyor.

Göçler nedeniyle alış veriş yapan kişi sayısının azaldığını ifade eden esnaflar zor durumda olduklarını söylediler.

 Borçlarını ödemekte çok sıkıntı yaşadıklarını belirten esnaflar,  işsizlik sorununun çözülmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

"Urfa'da ciddi bir sanayileşme yok"

Urfa'daki sanayileşmenin yetersizliğine dikkat çeken Nihat Esmer " Gerçi bizde ciddi bir sanayileşme yok.  Sadece çırçır ve iplik fabrikası üzerine çalışma var bunların da ciddi bir üretimi yok. Bu yatırımcılara ciddi bir teşvik verilirse imkan verilirse eminim yatırımcılar yatırımını burada yapar. Halbuki burada sanayileşmede ciddi yatırımlar olsa işçiler de dışarı gitmezler." diye konuştu.

10 yıldır işsizlik sıkıntısına bir çözüm bulunmadığını dile getiren Esmer, çok ciddi ve gizli bir krizin olduğunu belirterek normal şartlarda beşinci ayda düşüşe geçen işlerinin bu yıl on ikinci aydan itibaren düştüğünü belirtti.

Urfalı iş adamları Urfa'da fabrika açmalı

Mehmet Gişeoğlu ise yetkililerin Şanlıurfa'daki işsizlik sorunu çözmelerinin önemine değinerek gerekli yatırımların yapılmasının hem kendileri hem de mevsimlik işçiler için faydalı olacağını söyledi.

 Mevsimlik tarım işçilerinin dışarıya çıkmalarının kendilerini çok etkilediğini dile getiren M.Hüsnü Aval, "Burada giyim işi ile uğraşıyorum bildiğimiz üzeri bu bölge fakir kesime hitap ettiği için tamamen bizim işimiz onlara bağlı onlar da mevsimi geldiğinde dışarıya işe gittiklerinde biz ciddi bir şekilde etkileniyoruz. Daha çok yatırım yapılmasını, Urfalı iş adamlarının Urfa'da fabrika açmasını istiyoruz.Kısacası Urfa'ya yatırım yapılısa herkes için iyi olur." ifadelerini kullandı.

Herkes elini taşın altına koymalı

Herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini belirten Mevlana Barutçu " Örneğin bir fabrikanın kuruluşu için herkesin çaba göstermesi lazım bu gün biz esnaf olarak esnafın da daha sonra milletvekillerimizin de çaba göstermesi lazım. Buraya çeşitli fabrikaların gelmesi lazım. Bu gün mesela ayakkabı fabrikası kurulmuş olsa iyi olurdu. Bunun daha önce yapılması lazımdı bu konuda çok geç kalınmış. Kanaatime göre öncede dediğim gibi herkes elini taşın altına koyması lazım yetkililerden bunu istiyoruz." dedi. (Sedat Kuşulay-Osman Gülebak-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emine Atasoy: Urfa’nın kalkınması için yatırıma hazırız

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com