Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem "Mevsimlik işçi sorununa çare bulunmalı"

"Mevsimlik işçi sorununa çare bulunmalı"

Bölgenin en büyük sorunlarından birinin mevsimlik işçi sorunu olduğunu belirten Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, hükümet destekli çalışmalarla işçi göçlerinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2015 Çarşamba 12:16

Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Jihat Şengal, işçilerin çalışma koşulları hakkında bilgi vererek, imkansızlıktan ötürü yaşadığı şehirlerden tehlikeli koşullarda göç ettiklerini ve işçilerin göçlerinin hükümet destekli çalışmalarla önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

İnsanların iş bulma sıkıntısı çektiği doğu ve güneydoğuda işçinin yüzünün gülmediğini kaydeden Şengal, bu durumun işçiye sağlanan şartların az olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Bölgenin en büyük sorunlarından birinin mevsimlik işçi sorunu olduğunu belirten Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Jihat Şengal, Adıyaman’ın iş imkanları az olduğu için büyük göç verdiğini kaydetti. İş imkanı olmadığı için bu şekilde gidiyorlar. Vatandaş yaşadığı şehirde eğer imkan bulursa, iş bulursa, aş bulursa neden başka şehire gitsin. Eğer bölgede yeteri kadar destek olsaydı bu göçler olmaz ve sonucunda ölümlerle de karşılaşmazdık.” dedi.

Son 10 yıl içerisinde çiftçinin giderlerinde yüzde 400’e kadar bir artışın olduğunu ifade eden Şengal, 8 yıl önceki gübre desteğinin 5 lira bugün ise 7,5 lira olduğunu belirterek buna karşın gübre fiyatlarının yüzde 400 arttığını söyledi.

Bölgede iş bulma sıkıntısı çeken halkın sıkıntılarının çözülememesinden sonra bir de son zamanlarda bölgede gelişen şiddet olayları nedeniyle esnaf iflasın eşiğine gelmiş durumda. Birçok esnafın kepenk kapatarak işsizler kervanına katıldığı biliniyor.  (M. Sıddık Bilge - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com