Advert
Advert
Advert

Meteoroloji'den kritik uyarı! Doğu ve Güneydoğu'da 'toz taşınımı' var

ŞANLIURFA - Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan hava tahmin raporuna göre, Bugün Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda'Toz taşınımı' olması bekleniyor. Toz aşımı nedir? diye merak edenler için detaylar haberimizde...

Meteoroloji'den kritik uyarı! Doğu ve Güneydoğu'da 'toz taşınımı' var
Meteoroloji'den kritik uyarı! Doğu ve Güneydoğu'da 'toz taşınımı' var

HAVA TAHMİNLERİ / Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan hava tahmin raporuna göre, Bugün Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda'Toz taşınımı' olması bekleniyor.

Meteoroloji yaptığı açıklamada, "Bugün Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda toz taşınımı beklendiğinden tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir" dedi.

TOZ TAŞINIMI NEDİR?
Toz Taşınımı Tahmini Toz taşınımı, Dünya ekosistemi için büyük önem taşımaktadır. Türkiye ve çevresindeki çöl (Sahra, Arabistan gibi) ve yarı-kurak alanlardan kalkan toz aerosollerin taşınması, iklim, kara ve deniz ekosistemleri ile insan faaliyetleri ve sağlığı açısından büyük öneme sahiptir.
Toz taşınımının temel nedeni, kuraklık ve çölleşme olarak belirtilmektedir. Dünyadaki başlıca toz kaynak alanları Afrika (Sahra çölü), Asya (Gobi ve Taklamakan), Arabistan Yarımadası, Güney Amerika ile Avustralya’da bulunan çöllerdir. Çöllerden kalkan tozlar, atmosferin üst tabakalarına yükselerek uzun mesafeler kat etmektedir.
Göreceli olarak daha büyük olan toz parçacıkları, kaynak alanlarının yakınlarında çökerken, küçük olanlar ise binlerce kilometre yol kat edebilmektedir.
Solunum yolu ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ile yaşlı ve çocukların bu olaylardan en fazla etkilendiği bilinmektedir. Afrika’da yapılan çalışmalar, çocuklarda görülen menenjit vakaları ile toz fırtınaları arasında önemi bir bağ olduğunu göstermiştir.
Toz fırtınaları, hava ve deniz ulaşımını da olumsuz yönde etkilemektedir. Toz kaynak alanlarına yakın bölgelerde, fırtınaların yaşandığı dönemlerde havaalanları kapatılmakta, karayolu ulaşımında ise büyük sorunlar yaşanmaktadır.
Türkiye, Orta Doğu ve Afrika kaynaklı çöl tozlarından etkilenmektedir. Ülkemize olan toz taşınımı, Basra alçak basınç merkezinin daha etkili olduğu İlkbahar, Sonbahar ve Yaz aylarında daha yoğun gerçekleşmektedir.

Meteoroloji yaptığı açıklamada toz aşımı uyarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler