Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi MESOB Başkanı Doğan Gazan; Torba Yasa'ya göre esnafın borçları yapılandırsın

MESOB Başkanı Doğan Gazan; Torba Yasa'ya göre esnafın borçları yapılandırsın

MESOB Başkanı Doğan Gazan, " Torba Yasa'ya göre esnafımız borçları yapılandırsın." talebinde bulundu.

Giriş Tarihi: 9 Ekim 2014 Perşembe 13:18
MESOB Başkanı Doğan Gazan; Torba Yasa'ya göre esnafın borçları yapılandırsın

Torba Yasa’nın sosyal güvenlik, Oda aidatları ve vergi borçları için uygun yapılandırmalar içerdiğini belirten Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Doğan Gazan, esnaf sanatkârların bu fırsatlardan yararlanmalarını istedi.

Torba Yasası’nın vergi borçları, sosyal güvenlik borçları, oda aidatları, trafik cezaları gibi birçok alanda yeni düzenlemeler getirdiğine dikkat çeken MESOB Başkanı Doğan Gazan, esnaf sanatkârların borç yapılandırma imkânından yararlanmalarını istedi.

Gazan, "Oda aidatı borcu bulunan esnaf sanatkârların Kasım ayı sonuna kadar müracaat etmeleri halinde, 11 Eylül 2014 tarihine kadar ödenmemiş aidat borcu faizleri silinecek ve yurt içi üretici fiyat endeksi esas alınarak borçlar yeniden yapılandırılacaktır. Bu şekilde hesaplanan faiz tutarı, daha önce hesaplanan ve silinen faizin tutarından daha düşük olacaktır. Yapılandırma sonrası ilk taksitin 31 Aralık 2014 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. Borcun geri kalan kısmı ise 3’er aylık dönemler halinde 8 eşit taksit olarak toplamda 24 ayda ödenecektir.

Ayrıca, ödemelerini peşin olarak yapmak isteyen üyelerimize yüzde 10 oranında indirim de sağlanacaktır. Bu durumda üyemizin 11 Eylül tarihine kadar ödemediği aidat borcunun mevcut faizi silinecek, yurt içi üretici fiyat endeksi esas alınarak hesaplanan meblağ üzerinden yüzde 10 oranında indirim de yapılacaktır. Borcunu peşin olarak ödemek isteyen üyelerimizin, yılsonuna kadar ödemelerini yapmaları gerekmektedir.” diye konuştu.

Sosyal güvenlik ve diğer Sağlık sigortası ile ilgili başvuruların Mardin Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacağını sözlerine ekleyen Gazan, "Bu iki kalemin de başvuruları 1 Ekim tarihinde başladı. Son başvuru tarihleri ise Sosyal Güvenlik prim borçları için 1 Ocak 2015, genel sağlık sigortası için de 1 Mayıs 2015’dir. Vergi borçlarının yapılandırılması için ise son başvuru süresi 1 Aralık 2014 olup, borçların ilk taksitlerinin 31 Aralık 2014 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. Vergi dairesi borç yapılandırmalarında ödemelerin tek seferde yapılması halinde yüzde 10 indirim yapılacaktır. İndirimin hesaplanması oda aidatlarındaki gibi olacaktır. Ödemeler banka veya vergi dairelerinde kredi kartı ile ödenebilecektir. Taksitlendirmeler 2’şer aylık ödeme takvimi ile hesaplanacak, ödenecek meblağ talep edilen taksit sayısına göre değişecektir. Buna göre; 6 taksit için 1,05 katsayısı, 9 taksit için 1,07 katsayısı, 12 taksit için 1,10 katsayısı,18 taksit için 1,15 katsayısı esas alınacak, taksitlendirmeler 12 aydan 36 aya kadar gerçekleştirilebilecektir." dedi.

Esnaf sanatkârların yapılandırmalarda dikkat etmesi gereken konulara da değinen MESOB Başkanı Gazan, "Yapılandırmaya tabi olan üyelerimizin, bir takvim yılı içerisinde 2 defadan fazla taksit ödememeleri durumunda yapılandırmaları iptal olacaktır. Ayrıca birden fazla yapılandırma için başvuracak üyelerimizin, aynı ayda çift ödeme yaparak sıkıntıya düşmemeleri açısından, başvurularını farklı aylarda yapmaları yararlarına olacaktır." dedi. (M. Salih Keskin – İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’ya yeni bir görünüm kazandıracak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com