Advert
Advert
Advert

Meslek Edindirme Merkezleri Halk Eğitim Solladı

Meslek Edindirme Merkezleri Halk Eğitim Solladı
Meslek Edindirme Merkezleri Halk Eğitim Solladı

Şanlıurfa Belediyesinin SODES Kapsamında yürüttüğü Meslek Edindirme Merkezleri Halk Eğitim Merkezleri(HEM) gibi çalışıyor. Şanlıurfa’nın 4 farklı mahallesinde Şanlıurfa Belediyesi tarafından daha çok maddi durumu iyi olmayan ailelerin bulunduğu 4 ayrı mahallede

Meslek Edindirme kurslarında, okuma yazamadan, İngilizceye, biçki dikiş nakıştan kuaförlüğe ve bilgisayar kurslarından matematik kurslarına kadar toplam 22 farklı branşta dersler veriliyor. Kurslara başvuranların da devam edenlerin de çoğunluğunu ise bayanlar oluşturuyor.

Bu kursların verildiği mahallerden biri de Şanlıurfa Belediyesi Süleymaniye Meslek Edindirme Merkezi. Bu merkeze 2010 yılı içerisinde 2 bin 349 mahalle sakini müracaat etmiş. Söz konusu kurslardan bin 247 kişi mezun olmuş. Mezun olanların 84’nin bayan,  406’sının da erkeklerden oluştuğu bildirildi.

Bilgisayar muhasebe, grafik ve animasyon,  büro yönetim ve sekreterlik, el okuma yazma, el sanatları, bilgisayar işletmeciliği, web tasarım, tekstil, makine nakış, kuaförlük, giyim, İngilizce, taş oymacılığı, tıbbi sekreterlik, satranç, halk oyunları, voleybol, basketbol kurslarının verildiği Şanlıurfa Belediyesinin Süleymaniye Meslek Edindirme Merkezinde şuan ise 276 kursiyer eğitim görüyor.

Kurslar Fakir öğrencilere dershane gibi hizmet veriyor

Bu kurslar fakir öğrencilere dershane gibi hizmet veriyor. İngilizce ve Bilgisayar dersleri iyi olmayan öğrenciler bu kurslara katılarak ders notlarını yükselttiğini söylüyor.

Bu öğrencilerden biri de 8 çocuklu Toprak ailesinin Ferhat Toprak isimli oğlu. Ferhat Toprak Şanlıurfa İMKB Çok Programlı Liseye gidiyor. Lise ikinci sınıf öğrencisi olan Ferhat Toprak Şanlıurfa Belediyesinin Süleymaniye Meslek Edindirme Merkezinde İngilizce kurslarına katılmış. Bu kurslar sayesinde notunu birden 3 ve dörde yükseltti. Ferhat Toprak şöyle konuştu:”Geçen sene de 2 ile 3 ay İngilizce kursu almıştım. Bu yılda Bilgisayar kurslarına devam ediyorum. Bilgisayarda bilmediğim birçok şeyi bu kurs sayesinde öğrendim. Bu kurslar biz öğrencilere büyük katkı sağlıyor. Şuan bilgisayar kursuna gelmemiş olsaydım sokakta olacaktım. İngilizce dersim de bu kurslara gelmeden önce iyi değildi. Ama bu kursla birlikte notum arttı. İngilizcede bu kurslara gelmeden önce sınavlarda bir alıyordum ama bu kurlar sayesinde İngilizce notum 3 oldu bazen 4 oldu.”

Gününü televizyon karşısında geçirmekten kurtuldu

Giyim Kurslarına gelen Perihan Akkuş da kurslar sayesinde televizyon ve dizi film müptelası olmaktan kurtulduğunu şimdi üretken bir fert olduğunu aktardı.

”Giyim kursuna geliyorum. Bu kursa gelmeden önce evde televizyon izleyerek vaktim geçiyordu.” Diyen Perihan Akkuş “Bu kursa gelmezden önce dikiş makinesini kullanmayı bilmiyordum. Ayrıca bu kurslar sayesinde İngilizce öğreniyoruz, bilgisayar kullanabiliyoruz. Zaman zaman sosyal etkinliklerimiz oluyor. Kursa katılanlar pikniğe götürülüyor, sinemaya götürülüyor.” ifadelerini kullandı

Bu kurslarda öğretmenlik yapanlarda büyük bir özveriyle derslere giriyor. Bilgisayar Derslerine giren Leyla Çiftçi geçen yıl hazirandan buyana derslere girmeye başlamış. Maddi durumu iyi olmayan aileleri teknoloji ile tanıştırmaktan büyük mutluluk duyduğunu söylüyor.

Leyla Çiftçi, bilgisayar kurslarına çoğunlukla öğrencilerin geldiğini belirterek “Genelde ilköğretim ve lise öğrencileri geliyorlar. Okulda geri kaldığı derslerini burada telafi ediyor. 20 şerli guruplar alıyoruz. Sabah ve öğleden sonra kurslarımız oluyor. Her grubun kursu 2 ay sürüyor. Hazirandan buyana tahminime göre 200 kişiye bilgisayar kursu verdim.”dedi.

www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FETÖ Futbol sahalarına dadandı! Silivri Urfaspor Maçında bakın ne yaptılar
FETÖ Futbol sahalarına dadandı! Silivri Urfaspor Maçında bakın ne yaptılar
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı