Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat "Mersin'de taziye evlerinin olmaması büyük bir eksiklik"

"Mersin'de taziye evlerinin olmaması büyük bir eksiklik"

Mersin'de taziye evlerinin olmayışından dolayı taziyeleri dışarıda geçirmek zorunda kalan Doğu ve Güneydoğulu vatandaşlar yerel belediyelerden kendi mahallelerine taziye evi yapma talebinde bulundular.

Giriş Tarihi: 20 Eylül 2014 Cumartesi 22:05

Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu’nun büyük bir kısmında taziye evleri olmasına rağmen Mersin’de olmamasından yakınan vatandaşlar kendi mahallelerine de taziye evleri yapılmasını yerel yönetimlerden talep ettiler.

Bir taziyeye katılmak üzere Mersin’de bulunan bölgenin tanınmış âlimlerinden Cemal Çınar, Mersin’de taziye evinin olmamasını büyük bir eksiklik olarak değerlendirdi.

Çınar, Mersin gibi bir ilde üretilen birçok ürünü ile dünyaya hitap eden bir ilimiz olmasına rağmen taziye evlerinin bulunmamasının büyük bir eksiklik olduğunu ifade ederek, “Dünyada kitle iletişim araçların bu kadar ilerleyip bu kadar zirvede olduğu bir günde toplumun bir birbiri ile gönül bağını kuracağı bir camii, medrese ve taziye evleridir. İnsanlar bir birilerinin taziyelerine gittiklerinden dolayı birazda kalabalıklar oluşuyor. Mersin gibi bir ilde taziyelerin dışarıda yapılması gerçekten yakışık olmadı. Doğu, Güney Doğu ve Anadolu’nun birçok yerinde var olan taziye evlerinin Mersin’de yapılması için sizin vasıtanız ile belediyelere çağrıda bulunuyoruz. Her belediye kendi semtinde özellikle camilere yakın yerlerde taziye evlerini yapmalarını tavsiye ediyorum. Müftülük ile birlikte taziye evlerini yapmaları onların topluma yapacakları en büyük hizmet olduğuna inanıyorum.” Dedi.

Camilerin altında alış veriş merkezi yerine taziye evi olmalı

“Camilerin altında alış veriş merkezi yerine taziye evi olmalı” diyen Çınar, “Mersin’de bazı camilerin altında işyerleri var hâlbuki o işyerleri yerine taziye evi olsa daha iyi olur. Alış veriş merkezleri çoktur. Caminin altına alış veriş merkezi koymanın bir anlamı yok. Camiler nasıl vatandaşlar için gerekli ise ölüm biz insanlar için mukadder olan bir olaydır.  Her yerde taziye gerekli olur. İmamların orada sohbet etmeleri. Toplumun orada kaynaşması ve birlik beraberliğin oluşması için bu gibi tavsiye ediyoruz.”

Diğer vatandaşlar ise Mersin’de taziye evlerinin büyük bir gereklilik olduğunu vurguladılar. (Osman Öksüz-İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
EN ÇOK OKUNANLAR
Bu habere de bakabilirsiniz

Birecik'te Sahnelendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com