Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Mersin'de Sahabe-i Kiram'ı anma ve anlama etkinliği düzenlendi

Mersin'de Sahabe-i Kiram'ı anma ve anlama etkinliği düzenlendi

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Mersin'de Sahabe-i Kiram'ı anma ve anlama etkinliği düzenlendi.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2015 Cuma 18:24
Mersin'de Sahabe-i Kiram'ı anma ve anlama etkinliği düzenlendi

Peygamber Sevdalıları Platformu Mersin’de Sahabe-i Kiram’ı anma ve anlama etkinliği düzenledi. Bu yıl ilki düzenlenen etkinliğe halk yoğun ilgi gösterdi.

Sunuculuğunu İsrafil Taştan’ın yaptığı program, Hafız Hüseyin Akyürek’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programda Özlem Ajans sanatçılarından Özcan Güner ve Grup İhya, ilahi ve ezgiler seslendirdi. Etkinlik İsrafil Taştan ve küçük kız çocuğu Şevval Akbaş’ın okuduğu şiirlerle devam etti.

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Rehber TV programcısı Cengiz Aydın, Peygamberin cismani olarak yeryüzünden ayrılmasının mutlak manada öldüğü anlamına gelmediğini belirterek, “Allah Resulü yeryüzünden ayrılmış olmasına rağmen bizler peygambersiz bir topluluk değiliz. Çünkü bir peygamber cismani olarak yeryüzünden ayrılmış olabilir. Onun cismani olarak yeryüzünden ayrılması onun öldüğü manasına gelmez. Ne zaman ki peygamberin ilkeleri ve doğruları, sünnet-i seniyesi, izlediği ahlak yeryüzünden kalktığında, işte o zaman peygamber ölmüş olur. Bu münasebetle bizler peygamberin getirdiği ilahi vahye tabi olmalı, sünnet-i seniyesine sarılmalıyız.” dedi.

Hz. Muhammed’in ashabının Ona olan bağlılığı ve hayat pratikleriyle ilgili anekdotlar aktaran Cengiz, sahabenin bu anlamda örnek alınması gerektiğine vurgu yaptı. Cengiz, “Burada toplanan sakallı abilerimizi, çarşaflı ablalarımızı görmemiz bizleri mutlu etmektedir. Burada sahabeyi anlama adına bir etkinliğin düzenlenmesi, bizlerin peygamberiz bir topluluk olmadığını göstermektedir.” diye konuştu.

Cengiz konuşmasına şöyle devam etti: “Evet, bizler peygambersiz bir toplum değiliz. Ama maalesef sahabesiz bir toplumuz. Bizler sahabe potansiyelini yakalamış bir topluluk olsa idik, bugün asr-ı saadeti yaşar olurduk. Bunu yakalayamadığımız için çağımız asr-ı saadet çağı olamıyor. Bu potansiyeli yakalayamadığımız sürece de yaşadığımız sorunlar artarak devam edecektir.”

Etkinlik, seslendirilen ilahiler ve ardından yapılan dua ile son buldu. (Üsame Ortaç/Gökhan Arzuman-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Viranşehir'deki saldırının emrini o terörist vermiş

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com