Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Mersavi aşireti STV haber'de

Mersavi aşireti STV haber'de

Giriş Tarihi: 3 Mart 2011 Perşembe 15:51
Mersavi aşireti STV haber'de

Şanlıurfa, Türkiye Cumhuriyeti kültür hayatında, giyim kuşam, yeme içme, sanat ve edebiyat gibi etnografi içine giren hayatın olağan şartları bakımından son derece enteresan bir yere sahiptir. Köklü bir geçmişten süzülerek gelen gelenek ve görenekler geçmiş zaman içinde birçok araştırmacının dikkatini çekmiş ve bu vesile ile birçok belgesel hazırlanmıştır.

 

Samanyolu haber televizyonu da 2010 yılı için de Şanlıurfa’ya geldi ve bir belgesel hazırladı. Belgesel yayınlamaya hazır hale getirilmiştir. Şanlıurfa kültüründe kaybedilmeyen geçmiş kalan önemli değerleri genç kuşaklara ulaştırmak ve aile yapısının dayandığı temel yapıyı açıklamak üzere kurgulanmış bir belgesel. Samanyolu’nun kendine has temiz süzgecinden de geçince nasıl bir belgesel ortaya çıkmış onu göreceğiz.

 

Belgesel  “Başım gözüm üstüne” adını taşıyor. Adın da anlaşıldığı üzere tipik bir yöresel söylem belgesele ad oluvermiş. Toplam 11 bölümlük bir belgesel. Üç bölüm ilimiz ile ilgili. İlimizde bazı aşiretler ve dernekler üzerinde durulmuş. Mersavi aşiretinin bu belgesel çekiminde çok katkısı oldu. Aşiretimizin de tanıtımına katkı sağlayacak olan bu belgesel ile Urfa’nın eski yapısı ile yeni yapı arasında bir bütünlük kurulmaya çalışılmış.

 

Başım Gözüm Üstüne, Samanyolu Haber Televizyonu’nun Adım Sokak Çocuğu ve Kapıaltı’ndan sonra 2011 yılının ilk yarısında ekranlara taşıyacağı aşiretleri konu alan yeni sosyal sorumluluk programıdır.

 

Peki Başım Gözüm Üstüne’de hangi aşiretler var; Şanlıurfa’nın büyük aşiretleri olan Mersavıler, Badıllılar, Karakeçiler, Süleymanlar, Cumeyliler, Seyhanlar, Bezıkıler, İzollar, Dügerler ve Tayiler

 

Program ile; töreler ve kan davaları ile akla gelen aşiret kavramını farklı acıdan ele alarak aile bağları nasıl korunuyordu, akrabalık bağları neden bu kadar sıkıydı, yaşlılar neden huzur evlerine bırakılmıyordu, boşanma yüzdeleri neden bu kadar düşüktü, önemli ve özel günlerde sosyal dayanışmayı nasıl ayakta tutabiliyorlardı sorularına cevap aranıyor.

 

SAMANYOLU HABER TELEVİZYONUNDA 07 MART PAZARTESİ AKŞAMI SAAT 20.15’TE BAŞLAYACAK OLAN BU BELGESELİ ŞANLIURAFADA BÜYÜK İLGİ GÖRECEĞİ BEKLENİYOR.

 Tanıtım filmini şu linkten seyredebilirsiniz: http://www.kure.tv/aktualite/932-basim-gozum-ustune/basim-gozum-ustune-yakinda-samanyolu-haber-tvde/1-Bolum/84907/

Kaynak: http://mer-der.org.tr/ 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com