Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Menemenli üretici ayçiçeğine geçiyor

Menemenli üretici ayçiçeğine geçiyor

Menemenli üreticileri, alternatif ürün çeşitlerine yönlendirmek amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından 'Tarla Günü' düzenlendi.

Giriş Tarihi: 27 Eylül 2014 Cumartesi 06:15
Menemenli üretici ayçiçeğine geçiyor

İZMİR - Bölgede yaygın olarak yapılan pamuk yetiştiriciliğine alternatif olarak seçilen ayçiçeği yetiştiriciliğinin avantajları, düzenlenen ‘Tarla günü’ ile hem üreticilere hem de teknik uzmanlara anlatıldı.

 

Yürütülen proje hakkında bilgi veren Menemen Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Celal Sayılır, ilçedeki 240 bin dekarlık tarım alanının tamamen sulanabilir verimli araziler olduğunu söyledi.

Menemenli üreticilerin alternatif ürün arayışı içinde olduğunu anlatan Sayılır, İlçe Müdürlüğü olarak üreticilere ayçiçeğini önerdiklerini belirtti. Ayçiçeğinin, fazla suya ihtiyaç duymaması ve yetiştiriciliğinin diğer ürünlere göre daha az zahmetli olması gibi avantajları olduğunu kaydeden Sayılır, deneme amaçlı yağlık çeşitlerin ekiminin yapıldığını ve elde edilen sonuçların başarılı olduğunu ifade etti.Ekimi, bakımı basit
Yaklaşık bin dönümlük arazisinde pamuk tarımı yapan Besim Tufan, İlçe Müdürlüğünün önerisiyle arazisinin bir kısmını ayçiçeği tarımına ayırdığını belirterek, “Pamuk bizi yoruyor ve işçiliği ağır. Yavaş yavaş ürün değiştirmeyi düşündük. Karşımıza ayçiçeği çıktı. Ekimi, bakımı basit. Bizi dinlendirdi.” dedi.  (Muhammed Yıldız – İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gap Zeytinciliğini Arap Emirliklerinde Tanıttılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com