Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Memura yüzde 30 zam!

Memura yüzde 30 zam!

Giriş Tarihi: 10 Mart 2011 Perşembe 16:55
Memura yüzde 30 zam!

Türkiye'de ilk defa bir memur sendikası valilikle masaya oturup zam sözleşmesi imzaladı. Bu sözleşmeyle, en düşük memur maaşı yüzde 30 farkla 420 lira arttı. 

Bir Memur sendikası belediyelerden sonra ilk kez, Bursa Valiliği ile sözleşme masasına oturup yüzde 30 ilave zam aldı. En düşük maaş 420 lira arttı.

Türkiye'de ilk defa bir memur sendikası valilikle masaya oturup zam sözleşmesi imzaladı. Bu sözleşmeyle, belediyelerden sonra il özel idarelerinde çalışan memurlar da sosyal denge sözleşmesiyle yüzde 30 oranında ilave zam almayı başardı.

Uygulamanın tüm valililikler ile üniversiteler için model oluşturması bekleniyor.

İlk zam Bursa'da

Bursa İl Özel İdaresi'nde örgütlü Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) Bursa Valiliği'nde bir ilki gerçekleştirdi. Sendika, Bursa Valiliği ve İl Özel İdaresi'nde çalışan toplam 157 devlet memuru için valilikle sosyal denge sözleşmesi imzaladı.

Bursa İl Genel Meclisi'nin 7 Şubat 2011 tarih ve 63 sayılı kararıyla imzalanan sözleşmeye göre, Bursa İl Özel İdaresi'nde çalışan tüm memurların maaşı, şubat ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 zamlandı. Toplam bir yıllık yapılan anlaşma, memurlara yılda en az 5 bin 40 lira ilave gelir anlamına geliyor.

En düşük bin 820 TL

Sözleşme sayesinde elde edilen sosyal denge zammıyla birlikte il özel idaresinde çalışan en düşük dereceli memurun 1400 lira olan maaşı toplam 420 lira artarak 1820 liraya ulaştı.

En yüksek dereceden maaş alan teknik personelin 2 bin 500 lira olan maaşı ise 750 liralık ilave zamla 3 bin 250 liraya çıktı.

Sözleşmeye göre, BEMBİR-SEN üyesi memurlar aldıkları zammın yüzde 2'sini, diğer sendika üyesi memurlar ise yüzde 4'ünü sendikaya "dayanışma aidatı" olarak ödeyecek.

Sırada yeni iller olacak

BEMBİRSEN Başkanı Mürsel Turbay, valilikle yaptıkları özel sözleşmeyi, referandumla memurlara verilen "tolu sözleşme hakkı"na dayanarak gerçekleştirdiklerini söyledi.

Turbay, Bursa'nın model olacağını, ülke genelindeki tüm il özel idarelerde benzer sözleşmelerle memurlara ilave zam alabileceklerini belirtirken, "Daha önce bini aşkın belediyede benzer sözleşme imzalamıştık.

Şimdi sıra il özel idarelerinde. Samsun, Malatya, Ordu ve Van'da da Bursa benzeri sözleşmeler yapacağız. Bana göre özel bütçeli tüm kamu kurumlarında, üniversitelerde bu tip sosyal denge sözleşmeleri yapılabilir" dedi.

(Bugün)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği değişti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com