Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Yaşam "Memleketimize geri dönersek toprağımızı yiyeceğiz"

"Memleketimize geri dönersek toprağımızı yiyeceğiz"

Kobani'deki çatışmalar sonucu Türkiye'ye kaçıp sığınan aileler, memleketlerine dönecekleri zaman topraklarını yiyeceklerini belirtti.

Giriş Tarihi: 17 Kasım 2014 Pazartesi 21:18

Kobani’de çıkan şiddetli çatışmalar sonucu Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine göç eden mülteciler, İlke Haber Ajansı (İLKHA)’ya konuştular.
İki aile olarak ambarda kaldıklarını ve senede 2 bin lira kira ödediklerini söyleyen mülteciler, kış mevsiminin gelmesiyle kendilerini zor şartların beklediğini dile getirdi.


Sıkıntılarını İLKHA’ya anlatan mülteci aileler adına konuşan ve  ismini vermek istemeyen  bir aile ferdi, “Biz keyfi olarak topraklarımızı bırakıp buraya gelmedik. Bütün ailemizle birlikte buraya geldik. 2 aile bu ambarda kalıyoruz. Hiçbir eşyamız yoktur, ne yiyecek nede içecek bir şeyimiz var. Bu kaldığımız ambarın sahibine kirasını önceden vermiyorduk ama sonradan yıllık 2 bin lira vermemiz gerektiğini bize söyledi. Kış geldiğinden, ufak çocuklarımız olduğu için çadırlarda kalamıyoruz. Biran önce savaş bitip topraklarımıza gitmek istiyoruz. Eğer memleketimize geri dönersek toprağımızı alıp yiyeceğiz.” dedi.


“İŞİD’in geldiğini kendi gözlerimizle görmedik”
 

Başka bir Suriyeli aile ise kimsenin kendilerine yardım etmediğini belirterek, “ 2 aydır buradayız, eşyalarımızın hepsi memleketimizde kaldı. Doğru konuşmak gerekirse erzakımız  da orada kaldı. Biz iki aile ile birlikte aynı harabe bir evde kalıyoruz. Yiyecek giyecek hiçbir eşyamız yoktur. İşidin geldiğini kendi gözlerimizle görmedik. Akrabalarımızın Türkiye’ye kaçtığını görünce biz  de kaçtık. Savaş bitmeyene kadar oraya gidemiyoruz ama Suriye’ye gitmeyi çok istiyoruz.” ifadelerini kullandı. (Hüseyin İçli / Emrah Deniz - İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Suruç'da Alt Yapı Çalışmaları Devam Ediyor-GÖRÜNTÜLÜ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com