Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Mehmet Akif Ersoy'la İlgili İlginç Abdülkadir Karahan Anısı...

Mehmet Akif Ersoy'la İlgili İlginç Abdülkadir Karahan Anısı...

İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü etkinlikleri kapsamında Harran Üniversitesi’nde bir tören düzenlendi.

Giriş Tarihi: 15 Mart 2016 Salı 15:48
Mehmet Akif Ersoy'la İlgili İlginç Abdülkadir Karahan Anısı...
Osmanbey Yerleşkesi Fen-Edebiyat Fakültesi büyük anfide düzenlenen törene, Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Rektör Yardımcıları, fakülte dekanları, idari kısım amirleri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bürhan Akpunar ve Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.   Anma programında Mehmet Akif Ersoy’un kişiliğinden bahseden Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Akif’in hiçbir zaman ırkçı olmadığını Arnavut kökenli olmasına rağmen ırkını övmediğinden bahsetti.  Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’ndaki “ırk” sözcüğü ile ümmetten bahsettiğini söyleyen Rektör Taşaltın; “İstiklal Marşı’na ‘Korkma’ sözcüğü ile başlamasının nedeni,  peygamberimiz Sevr mağarasına Hz. Ebubekir ile beraber sığındıklarında, Hz Ebubekir’e ‘Korkma, Allah bizimle beraberdir’ sözünden almış. ‘Sana yok, ırkıma yoktur izmihlal’ kelimesinde geçen ‘ırk’ kelimesi ise ümmet manasında kullanılan bir kelimedir” diye konuştu.     ABDÜLKADİR KARAHAN, MEHMET AKİF’İN CENAZESİNDE ÖN SAFTAYDI Merhum Mehmet Akif Ersoy’un vefatı ilgili Prof. Dr. Abdülkadir Karahan’dan dinlediği bir anıyı da paylaşan Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın; “Merhum Abdülkadir Karahan’ın İstanbul’da öğrenci olduğu yıllarda İstanbul’a getirilen Akif’in cenazesine katılmak istemişler, hocaları karşı çıkınca arkadaşlarıyla beraber okuldan kaçmışlar. Ayrıca Emniyet cenazeye katılımın yasak olduğunu söyleyince Merhum Karahan onlara; ‘O zaman sizde milli marşımız olan İstiklal Marşı’nı yasalardan çıkarın bizler de cenazeye katılmayız’ diye manidar cevap vermiş. Sonrasında arkadaşlarıyla beraber kalabalık bir kitle cenazeye katılmışlar” dedi.   Program daha sonra Eğitim Fakültesi öğrencilerinden Mücahit Haydarlı’ın okuduğu ‘Uyan’ ve Tuğba Demir’in ‘Çanakkale Şehitlerine’ isimli şiirleri ile devam etti. Şiirlerin ardından program, Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Mustafa Sami Çetin’in “Bir Dava Adamı olarak Mehmet Akif” adlı konferans sunumu ile sona erdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Eyyübiye Yenice'de yolu trafiğe kapattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com