Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Meğerse ne kadar kötü kalpliymişiz!

Meğerse ne kadar kötü kalpliymişiz!

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bayram Yılmazkaya, ülkemizdeki ölüm nedenleri arasında yüzde 43 ile ilk sırada yer alan koroner kalp hastalıklarının geniş ölçüde yaşa ve cinsiyete bağlı geliştiğini ifade etti.

Giriş Tarihi: 24 Şubat 2014 Pazartesi 12:48
Meğerse ne kadar kötü kalpliymişiz!


Koroner kalp hastalığının erkeklerde kadınlara göre yaklaşık 10 yaş erken başladığını ve oran olarak daha yüksek olduğunun altını çizen Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya , ilerleyen her on yaşın kalp krizine yakalanma riskini yaklaşık 2-2,5 kat arttırdığını öne sürdü.

Kalp hastalıklarını tetikleyen faktörlerin başında sağlıksız beslenmenin yer aldığına dikkat çeken Yılmazkaya, “Kalp krizi nedeniyle her yıl dünya üzerinde 17 milyon kişi, Türkiye’de ise 190 bin kişi koroner kalp hastalıkları nedeniyle ölmektedir. Ülkemizde kalp hastalıklarına bağlı ölümler, Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında kadınlarda birinci, erkeklerde ise ilk beş ülke arasında yer almaktadır. Sağlıksız beslenmeye bağlı yüksek kolesterol, kalp ve damar hasatlıklarını tetikleyen faktörlerin başında geliyor. Türkiye’de 9 milyon erişkinin kan kolesterol düzeyi ortalamanın üzerinde. Bu da, 30 yaşın üzerindeki erkek nüfusunun yaklaşık yüzde 28’ine ve kadın nüfusunun yüzde 35’ine tekabül ediyor. Genellikle kalp kasına kan ve oksijen taşıyan atardamarlarda pıhtı oluşumu nedeniyle meydana gelen kalp krizinde anında müdahale hayat kurtarıyor” dedi.

Kalp damar hastalıklarında erken tanının büyük önem taşıdığına değinen Op. Dr. Bayram Yılmazkaya, 40 yaş üstü kadın ve erkeklerin veya kalp damar hastalıklarında aile öyküsü olan kişilerin düzenli aralıklarla kalp muayenesi yaptırması gerektiğini söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com