Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Medya Okulu Eğitim Programı başladı

Medya Okulu Eğitim Programı başladı

Medya Derneği ve İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile hayata geçirilen Medya Okulu Eğitim Programı başladı.

Giriş Tarihi: 2 Nisan 2012 Pazartesi 16:42
Medya Okulu Eğitim Programı başladı
Medya Derneği Başkanı Salih Memecan’ın açılış konuşmasını yaptığı Medya Okulu’nda ilk dersi Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Hasan Bülent Kahraman verdi.

Medya Derneği ve İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen Medya Okulu’nda ders zili Medya Derneği Başkanı Salih Memecan’ın açılış konuşmasıyla çaldı. Konuşmasında medyada teknolojinin etkisiyle yaşanan 40 yıllık değişimi anlatan Memecan’ın ardından ilk dersi Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Hasan Bülent Kahraman verdi. Medya Okulu’nun ilk gününde Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Haber Yazma Teknikleri’ni, Today’s Zaman Kıdemli Muhabiri Yonca Poyraz Doğan ise Söyleşi/Röportaj Tekniklerini anlattı.

Hasan Bülent Kahraman konuşmasında kağıda basılı gazeteciliğin son döneminde olunduğuna değinirken, merkez medyanın gücünü kaybedeceğini ve internete entegre olmak zorunda kalacağını söyledi. Basın-sermaye ilişkisinden bağımsız medyanın ne olduğu sorusuna kadar pek çok konuya değinen Kahraman, gazetenin bir toplumun kendini dönüştürebilmesinin en önemli araçlarından biri olduğunun da altını çizdi.  "Gazete taraf olabilir, bunda sorun yok; önemli olan eleştirel olup olmadığıdır" diyen Hasan Bülent Kahraman, eleştirel olmanın etik olmakla bağlantısına da değindi.  "İyi basın, malumat (enformasyon) üzerine değil, bilgi (işlenmiş malumat) üzerine kurulu basındır." dedi.

Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, haber yazımında tekniklere inanan biri olmadığını söyleyerek başladığı konuşmasında, gazeteciliği mühendislikten çok mimarlığa benzetirken, işin yaratıcılık kısmının önemine değindi. "Bir olayı arkadaşınıza, annenize nasıl anlatıyorsanız haberi de öyle yazın; sonra da o haberi hissettirin," diyen Eyüp Can, haberde kısa cümleler kurmak gerekliliği konusundaysa, "Bir kişi cümleyi kısa yazıyorsa, o kişi anlattığı konuyu çok iyi anlamış demektir. Kısa ve net mesajlar çok önemlidir." dedi. Medyanın çok önemli bir değişim sürecinden geçmekte olduğunu da hatırlatırken,  her meslekte olduğu gibi gazetecilikte de en önemli konunun değer üretebilmek olduğunu vurguladı.

İlk haftanın son dersi olan Söyleşi / Röportaj Teknikleri'nde Yonca Poyraz Doğan, röportaj ile söyleşi arasındaki farklara dikkat çekti. Röportajın olaya ve kişiye yön verme sanatı olduğunu söyleyen Yonca Poyraz Doğan, "Söyleşinin temelinde sorular, röportajın temelinde ise tanıklıklar vardır; röportaj yazımında öyküsel bir anlatım olabilir."  dedi. Soru-cevaba dayalı bir format olan söyleşide hazırlık sürecinin önemini, hem hazırlık sürecinde hem de söyleşi esnasında neler yapılması, nasıl davranılması gerektiğini anlatan Yonca Poyraz Doğan katılımcılara, "Söyleşide dümeni gazeteci elinde tutmalıdır" öğüdünü verdi.

Toplam 7 hafta sürecek Medya Okulu Eğitim Programı, her Cumartesi İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Altunizade Yerleşkesi’nde 12:00 ile 16:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Medya Okulu katılımcılarının uygulamalı eğitim kapsamında gazete hazırlayacakları Medya Okulu Eğitim Programı 12 Mayıs’a kadar sürecek.

Alanında uzman isimler ders verecek

Farklı medya kuruluşlarında deneyim kazanmış gazeteciler ve medya yöneticilerinin eğitmenliğinde gerçekleşecek olan Medya Okulu, internet ve yeni teknolojilerle değişen medyanın daha iyi anlaşılmasını hedefliyor. Medyadaki değişimi anlamak, haberciliğin temellerini kavramak, gazete, TV, radyo ve internet yayıncılığının işleyişini  öğrenmek, yeni medya araçlarını tanımak isteyenlerin katıldığı programa eksiksiz devam eden katılımcılara sertifika verilecek. Başvuru sürecinde büyük ilgi gören Medya Okulu’na bu yıl 90 kişi kabul edildi.

MEDYA OKULU 2012 EĞİTMENLERİ

Gazeteciliğe Giriş – Hasan Bülent Kahraman (Sabah)

Haber Yazma Teknikleri - Eyüp Can (Radikal)

Söyleşi / Röportaj Teknikleri – Yonca Poyraz Doğan (Today’s Zaman)

İnternet Haberciliği - Serkan Kalemciler (Ensonhaber.com)

Tematik Radyoculuk - Murat Erdin (Karadeniz FM)

Gazete Yöneticiliği - Ergun Babahan (Star)

TV Programcılığı - Akif Beki (TV 24)

Felaket Zamanında Gazetecilik - Erhan Sevenler (Anadolu Ajansı)

Ankara Gazeteciliği - Metehan Demir (Hürriyet)

Dış Haberler - Akın Emre Karagülle (Samanyolu)

Ekonomi Haberciliği - Cemil Ertem (Star)

Yazı İşleri - Betül Kabahasanoğlu (Posta)

Adliye Muhabirliği - Önder Deligöz (Yeni Şafak)

Spor Muhabirliği- Savaş Çorlu (Fotomaç)

Magazin Muhabirliği - Bilal Özcan (Bugün)

Araştırmacı - Soruşturmacı Gazetecilik - Adem Yavuz Arslan (Bugün)

Gazeteciler için Sosyal Medya Araçları - Samet Ensar Sarı ve Vadi Efe (Dekatlon Buzz)

Yurttaş Gazeteciliği - Erkan Saka (erkansaka.net) / Hıdır Geviş (A Haber)

Gazeteciler İçin Mobil Teknolojiler - Deniz Ergürel (Medya Derneği - medyaglob.com)

Görüntü ve Kamera Teknikleri - Murat Azkeskin (Cihan Haber Ajansı)

Sayfa Tasarımı - Levent Güneş (Star)

Dergicilik - Okan Can Yantır (Esquire) ve Özlem Kotan (Cosmopolitan)

Fotoğraf - Selahattin Sevi (Zaman) ve Ercan Arslan (Milliyet)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com