Advert
Advert
Advert

medya

medya
medya

New York Times gazetesi, Türkiyedeki kutuplaşmaya dikkat çeken bir analiz yayınladı. Judy Dempsey imzalı makalede Türk muhalefetinin güncellenmeye ihtiyacı var başlığı kullanıldı ve CHPye kendini yenilemesi tavsiyesinde bulunuldu.

Türkiyenin kökleri İslamda olan AKPnin iktidara gelmesinden bu yana büyük değişimler yaşadığını belirten gazete, Bu önde gelen NATO üyesi, Avrupa, ABD ve İsraile odaklanmış bir politikayı sürdürmek yerine bir bölgesel oyuncu haline gelmeye çalışıyor. Ancak AKP toplumun nasıl modernleştirileceği konusunda, her şeyden önce muhalefetteki CHP ile mücadele içinde diye yazdı.

Tabanı, kırsal nüfusun yanı sıra zengin girişimcileri de içeren AKP, sosyal olarak daha muhafazakar bir toplum istiyor. CHP ise kendisini Kemalizmin gerçek mirasçısı olarak görüyor sözleri yer alan makalede, AKP ile muhalefet arasında en büyük tartışmanın yargı ile ilgili maddelerden çıktığı belirtildi.

Makalede Brükselde bulunan Carnegie Uluslararası Barış Vakfı misafir araştırmacısı Sinan Ülgenin şu yorumlarına da yer verildi: AK Parti Kemalizme meydan okuyor. CHPnin ise Kemalizmi modernleştirmesi gerekiyor. Bu yüzden bu referandumdan sonra kritik bir dönüm noktasındayız.

Almanya Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesinin muhafazakar başkanı ve Türkiyenin ABye girmesinin en büyük destekçilerinden Ruprecht Polenzin ise, Endişe verici olan yasama ve yürütme arasında kontrol ve denge mekanizmasının olmaması yorumu makalede yer aldı.

Makale şu şekilde devam etti:

Analistler yargı bağımsızlığı meselesinin iki parti arasındaki çatışmanın merkezinde yer aldığı konusunda hemfikir. Ancak uzmanlara CHPnin referandum yenilgisinden bahsetmek ve anayasa değişiklikleri hakkında şüphelerini gündeme getirmek yerine, önümüzdeki yıl yapılacak seçimlere kadar Kemalizmi modernleştirip, AK Parti karşısında güçlü rekabet edebilmek için kullanması gerektiğinden yana.

Makalede daha sonra Sinan Ülgenin şu ifadelerine yer verildi: Ordunun da etkisinin zayıflamasıyla CHPnin toplumun daha geniş kesimlerine ulaşmak ve daha Avrupa yanlısı bir tavır takınmaktan başka seçeneği kalmadı. Partinin merkezi, devlet kontrolündeki ekonomi yaklaşımını da terk etmesi gerekiyor.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır