Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Meclise önerge verdi: Siverek TMO neden satıldı?

Meclise önerge verdi: Siverek TMO neden satıldı?

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim AYHAN Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesi ile Siverek Toprak Mahsulleri Ofisi’nin neden satıldığını sordu.

Giriş Tarihi: 21 Nisan 2016 Perşembe 12:39
Meclise önerge verdi: Siverek TMO neden satıldı?

 

Ayhan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istemiyle verdiği önergede şunları söyledi:
Basında yer alan haberlere göre, Şanlıurfa ili Siverek ilçesinde bulunan ve yaklaşık 20 dönümlük alanda kurulu bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) alan ve tüm depoları Siverek Belediyesine 7 milyon TL’ye satıldığı ve devir işlemlerinin gerçekleştirildiği belirtiliyor.
300 bin nüfuslu bir ilçede neredeyse tek geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Toplam arazi varlığı 4.317.000 dekar olan Siverek'te, tarıma elverişli arazi büyüklüğü 2.286.000 dekar, sulu tarım yapılan arazi 300.000 dekar, susuz tarım arazisi 1.986.000 dekardır. İlçede kayıtlı olan 10 bin çiftçi bulunmaktadır. TMO nun kapatılması çiftçilerimizi mağdur edecektir.
Bu bağlamda;
1. Şanlıurfa ili Siverek ilçesindeki TMO nun alan ve depolarının satıldığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise satılma gerekçesi nedir?
2. TMO nun kapatılması ile yaşanabilecek mağduriyetler konusunda önlem alınmış mıdır? Alınmış ise bu önlemler nelerdir?
3. TMO nun kapatılması ile çiftçiler, tüccarların insafına bırakılmış olmuyor mu?
4. Siverek'te yeni TMO açılması ile ilgili herhangi bir çalışmanız var mıdır? Varsa bu çalışmalarınız ne aşamadadır, ne zaman bitirmeyi planlıyorsunuz?
5. Yeni TMO açılacak ise yenisinin tamamlanması beklenilmeden mevcudun satılmasını gerektirecek aceleciliğin nedeni nedir?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da Sade Petrol’dan LPG kampanyası

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com