Advert
Advert
Advert

Marsta yaşam izine rastlandı

Marsta yaşam izine rastlandı
Marsta yaşam izine rastlandı

İki yıl önce Phoenix uzay aracının getirdiği parçalarda klor içeren perklorat kimyasalı keşfedilince ABD Havacılık ve Uzay Dairesinde (NASA) konuyla ilgili incelemelere yeniden başlandı. Yapılan araştırmalarda, Mars örnekleri Şilideki Atakama Çölünden alınan maddelerle karşılaştırdı.

Çöl örnekleri, perkloratla ısıtılınca ortaya çıkan gazların, Viking uzay aracı gezegene indiği zaman oluşan gazlarla aynı olduğu belirlendi. Çalışmayı yürüten Rafael Navarro-Gonz·lez, Sonuçlar organik maddenin yanı sıra Mars yüzeyinde perklorat da olduğunu gösteriyor dedi.

Kaliforniyadaki NASA Ames Araştırma Merkezinden Chris McKay ise, Bulgular, Marsta hayat olup olmadığı sorusuna bir kesin bir yanıt vermiyor. Ancak bu soruyu çözecek yöntem arayışımızda büyük değişiklik yarattı dedi. Marsta bulunduğu belirlenen organik moleküllerin gezegene meteorlar tarafından getirilip getirilmediği ise henüz bilinmiyor. Marsa 1976 yılında giden Viking uzay aracının getirdiği örnekleri inceleyen uzmanlar, bu örneklerde organik maddeye rastlamamıştı.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı