Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Mardin'de Yapı Denetimi toplantısı

Mardin'de Yapı Denetimi toplantısı

Mardin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce Mardin 14.Yapı Denetimi İstişare Toplantısı yapıldı.

Giriş Tarihi: 13 Kasım 2015 Cuma 14:12
Mardin'de Yapı Denetimi toplantısı

Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda yapılan 14.Yapı Denetimi İstişare Toplantısı’na yapı denetim şirketlerinin denetçileri, proje ve uygulama denetçileri, kontrol elemanları ve yardımcı kontrol elemanları katıldı. Toplantıda, Yapı Denetim Kanunu hakkında bilgi verildi.

Söz konusu toplantıda söz alan Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Vekili Mesut Ağrakçe, değişen 4708 sayılı Kanunun bazı maddeleri yapı denetim kuruluşlarına çok ağır idari ve hukuki müeyyidelerin getirdiğini belirtti. Ağrakçe, “Yapı denetim kuruluşlarından bu Kanunda ve ilgili mevzuatta ön görülen esaslara göre denetim görevini yerine getirmedikleri tespit edilenlere, tespit edilen fiil ve hallerin durumuna göre müteahhitlerle yaptıkları hizmet sözleşme bedelinin yüzde ellisine kadar idari para cezası verilebilmektedir. Bir yıl içinde üç defa para cezası uygulanması halinde yapı denetim kuruluşlarına, İl Yapı Denetim Komisyonunun teklifi üzerine Bakanlıkça bir yıl yeni iş almaktan men cezası verilebilmektedir. Bu nedenle yapı denetim kuruluşları başta olmak üzere müteahhitlerin, belediyelerin, inşaat ustalarının ve mimar-mühendis odalarının üzerlerine düşen görevleri yerine getirmesi kaçınılmazdır. Amacımız asla firmalara idari para cezası vermek değildir, ancak Kanunların verdiği yetkiyi,  ideal çevre ve şehirlerde yaşama hakkı olan insanımızın kamusal hukuku lehinde kullanmaya kararlıyız.” dedi.

Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Alaattin Demirat ise Yapı Denetimi Hakkında Kanunu’nun can ve mal güvenliğini temin etmek amacıyla yapıldığını aktardı.  Mevzuatlara uymayan yapı denetim kuruluşlarına ve hazır beton üreten tesislere idari para cezasının kesileceğini kaydede Demirat, “Yapı denetim sisteminin tüm tarafları 3194 sayılı İmar Kanunu ile diğer mevzuatlara uygun projeler yapmalı ve uygulamalıdır.” diye konuştu. (M. Salih Keskin – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da iki katlı ev çöktü, 1 kişi yaralandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com