Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Mardin'de Organ Bağışı standı ve eğitimi

Mardin'de Organ Bağışı standı ve eğitimi

Mardin'de 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası nedeniyle organ bağış standı kuruldu. Ayrıca etkinlikler kapsamında üniversite öğrencilerine yönelik bilgilendirme semineri düzenlendi.

Giriş Tarihi: 6 Kasım 2015 Cuma 15:00
Mardin'de Organ Bağışı standı ve eğitimi

Türkiye’de 28 binin üzerinde hasta, hayata bağlanmak için organ bekliyor. Beyin ölümleri ile karşılaştırıldığında organ bağışının son derece yetersiz olduğu Türkiye'de, organ bekleyenler listesine her yıl yaklaşık 4 bin kişi daha ekleniyor.

Ülkemizde Her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle sahne olan Organ Bağışı Haftası kapsamında Mardin’de çeşitli etkinlikler düzenlenerek farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor.   

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü; 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görev yapan sağlık çalışanlarına ve Artuklu Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencilerine “Organ ve Doku” bağışının önemiyle ilgili eğitimi semineri verdi. 

Kamu Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü ise Mardin’deki hastanelerde organ bağışı stantları kurdu. Stantları ziyaret eden bağışçılara kalem, broşür ve bağışçı adayı çocuklara da balon dağıtıldı.

Konu ile ilgili bilgi veren Mardin İl Sağlık Müdürü Mehmet Derviş, Organ bağışı konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihlerinin “Organ Bağış Haftası” olarak kutlandığını hatırlattı.

“Sağlıklı her organ bağışlanabilir”

İl Sağlık Müdürü Derviş, “Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımızın bağış senetleri bu sistem üzerinden doldurularak ve sistemde kayıtlı hale gelmektedir. Bakanlığımızca kullanıcı seçilen kişiler tarafından alınan organ bağış bilgilerine diğer kullanıcılar tarafından erişilememektedir. Organ bağışı almaya devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler, ASM ve TSM’ler yetkili olup 2000 yılından bu tarafa organ bağış bürolarımıza gelerek organ bağışında bulunan vatandaşlarımızın bağış durumlarını güncelletmeleri ve elektronik ortamda oluşturulan sisteme kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Bunun için Müdürlüğümüz Kamu Sağlık Hizmetleri Şubesi başta olmak üzere kamu ve özel hastanelerimiz, ASM ve TSM’lerimizdeki organ bağış bürolarına başvuru yaparak yeni organ bağış kartlarını alabilirler. Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Vatandaşlarımız yeni organ bağış kartlarında yazılı olan organlardan seçim yapabilir veya bunlardan hepsini de bağışlayabilir.” dedi.

Mardin’de 485 bağışçı var

2013 Mayıs ayından itibaren organ bağışlarının elektronik ortama kaydedildiği aktaran Derviş, şuan bağışçı sayısının 485 olduğunu ifade etti. Derviş, “Elektronik ortamda kayıtlı olan organ bağışı sayısını artırmak için müdürlük olarak çalışmalarımız devam etmektedir. Organ bağışı gibi insan yaşamını hedefleyen bu anlamlı çalışmalarda vatandaşlarımızdan da destek bekliyoruz.” diye konuştu. (M. Salih Keskin – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com