Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Mardin'de "Engelleri Birlikte Aşalım" konferansı

Mardin'de "Engelleri Birlikte Aşalım" konferansı

Mardin Müftülüğü, "Gelin Engelleri Hep Birlikte Aşalım" konulu bir konferans düzenledi.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2015 Pazar 13:52
Mardin'de

Mardin Müftülüğü Konferans Salonu’nda “Gelin Engelleri Hep Birlikte Aşalım” konulu konferans düzenledi. Konferansa Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, İl Müftü Yardımcısı İsmail Ünal, İl Müftü Yardımcısı Şadiye Yılmaz, Artuklu İlçe Müftüsü Mustafa Ali Işık, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Zeki Eryarsoy ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İl Müftü Yardımcısı Şadiye Yılmaz tarafından verilen konferansın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Peygamber Efendimizin engellilere davranışını ve dinimizin engellilere bakışını katılımcılara aktardı.

Daha sonra konferansına başlayan İl Müftü Yardımcısı Şadiye Yılmaz, konferansına engelli tanımını yaparak başladı. Yılmaz, “Engelli kavramı; zihin, ruh, beden ve uzuvlarda bulunan bir arıza ve hastalık sebebiyle hayatını sürdürmede, işlerini görmede ve topluma uyum sağlamada sıkıntısı bulunan kimseleri ifade eder. Engelliler ‘özürlü’ kavramı ile de ifade edilmektedir.” dedi.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) engellilere yönelik hadislerini hatırlatan Yılmaz, şunları söyledi; “Zayıfların, düşkünlerin, fakir ve yoksulların gerçek dostu ve hamisi olan Allah Resülü, engellilere yapılacak her türlü yardımın bir sadaka olduğunu söylemiştir. Peygamber Efendimize (sav), varlıklı Müslümanların namaz, oruç ve hac gibi ibadetlerin yanı sıra sadaka vererek de sevaba erdiklerini söyleyen, ancak kendilerinin buna imkân bulamadıklarından yakınan Ebû Zerre Hz. Peygamber sadakanın birçok çeşidinin bulunduğunu belirterek; ‘Âmâya veya yol sorana yol göstermen sadakadır. Gücünle güçsüz birine yardım etmen sadakadır. Konuşmakta güçlük çekenin meramını ifade etmen sadakadır...’ demiş. Allah Resulü, hayatı boyunca engellilere sahip çıkmış, onları asla hafife almamış, özürleri sebebiyle ayıplamamış, kınamamıştır. Günlük hayatta görülenin aksine İslâm, çoğu doğuştan olan veya istenmedik sebeplerle sonradan ortaya çıkan özürlerinden dolayı insanlarla alay edilmesine kesinlikle izin vermemiştir. Nitekim Yüce Rabbimiz genel anlamda alay etmeyi yasaklamıştır. Engelli olmayanlar günün birinde benzer bir sorunu yaşama ihtimalini göz ardı etmemeli, engelli kardeşlerine ellerinden gelen fiziksel ve duygusal yardımı yapmalıdırlar. Çünkü sadece engelli olan kimseler değil, çevresindekiler de engellilere karşı tavırlarıyla Rabbimiz tarafından sınanmaktadır. Bu nedenle onların, bir yandan Allah’ın kendilerine verdiği nimetlerin kadrini bilip şükretmeleri, diğer yandan da hem bireysel hem de toplumsal huzura kavuşabilmek için engelli kimselere her anlamda destek vermeleri gerekir.”

Konferans sonunda Mithat Yücesoy Kız Kur’an Kursu öğrencileri ilahi grubu işitme engelliler için işaret diliyle ilahiler söyledi. Öğrencilerin bu sunumu katılımcılar tarafından takdirle karşılandı. (M. Salih Keskin -  İLKHA)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

MÜSLÜMAN’IN VE ÜMMETİN GÜVENLİĞİ (1)

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com