Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Mardin'de çekilen Kadim Dostum dizisine sert tepki

Mardin'de çekilen Kadim Dostum dizisine sert tepki

Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, özel bir TV kanalında yayımlanan "Kadim Dostum" adlı diziye sert tepki göstererek dizideki sahnelerin Mardinli kadına da erkeğe de hakaret olduğunu ifade etti ve tüm Mardinlileri bu dizi hakkında dava açmaya çağırdı.

Giriş Tarihi: 20 Ekim 2014 Pazartesi 17:52
Mardin'de çekilen Kadim Dostum dizisine sert tepki

MARDİN - Doğu ve Güneydoğu’da son zamanlarda çekilen diziler, aileye yapısını göz önünde bulundurmağı için tepkilere neden oldu. Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, özel bir TV kanalında yayımlanan “Kadim Dostum” adlı diziye sert tepki gösterdi.

Dizideki sahnelerin hiçbiri Mardinli aileyle uzaktan yakından alakasının olmadığına işaret eden Ağırakça, hiç kimsenin bir halk ile alay etmeye hakkının olamadığını ve RTÜK’ün biran önce söz konusu diziyi durdurması gerektiğini vurguladı.     

Mardin’in tarihi bir şehir olmasında dolayı son zamanlarda dizilere konu olduğunu hatırlatan Ağırakça, ancak bu diziler yapılırken Mardin’in örf ve adetlerini, gelenek ve göreneklerini, insanın davranış biçimlerini veya aileyi tanıtan hiçbir sahnesinin mevcut olmadığını söyledi.

Söz konusu dizinin hiçbir yönünün Mardinli aileye ile uzaktan yakından alakasının olmadığını dile getiren Ağırakça, sahnelenen sahnelerin tamamen kurgu olduğunu söyledi.

Ağırakça sözlerine şöyle devam etti; “Sahneler Mardinli ailenin yaşantısında tamamen uzaktır.  Biraz da Mardin şivesini kullanarak yapılan bu dizilerin RÜTÜK tarafından kontrol edilmesi gerekir. Her önüne gelen bir şehrin halkı ile alay etme hakkı yoktur. Özellikle FOX televizyonunda Kadim Dostum adıyla yayınlanan dizinin derhal durdurulmasını gerektiğine inanıyorum. Ben bir ilahiyatçı olarak, tarihçi kimliğim ile ve aynı Mardin’in en eski ailenin bir mensubu olarak bu dizideki senaryoyu, anlatılanları kökünden reddediyorum ve kınıyorum.”

Tüm Mardinlileri bu dizi hakkında dava açmaya davet eden Ağırakça, “Bu dizideki sahneler, Mardinli kadına da erkeğe de hakaret içeriyor.” diye konuştu.  (M. Salih Keskin – İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com