Advert
Advert
Advert

Mardin'de "Bilim Tarihi ve Felsefesi" sempozyumu

Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Bilimleri Fakültesinin "Artuklu Akademi Günleri" adıyla ilkini düzenleyeceği "Bilim Tarihi ve Felsefesi" başlıklı bilimsel sempozyumun hazırlıklarına devam ediyor.

Mardin'de
Mardin'de

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek ve Kasım ayı sonunda yapılması planlanan sempozyuma felsefe, tarih, sosyoloji ve ilahiyat bilimleri alanında uzman birçok bilim adamı katkıda bulunacak.

Onursal başkanlığını Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ve sempozyum yürütücülüğünü Doç. Dr. Ömer Bozkurt’un yaptığı Bilim Tarihi ve Felsefesi sempozyumunda , ‘Bilginin ve Bilimin İslamileştirilmesi Sorunu’,’ Newton Bilimi ve Matematik’, ‘Nusaybin Okulu’, ‘Gramer, Çeviri ve Bilim’ gibi başlıklar masaya yatırılarak farklı oturumlarda ele alınacak.

27-29 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek geniş katılımlı sempozyum ile ilgili olarak felsefe, bilim tarihi, ilahiyat, güzel sanatlar ve modern bilim alanlarında ulusal düzeyde önde gelen 28 akademik şahsiyetin katılacağı bilgisini veren Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, sempozyumda bilim tarihi ve felsefesi alanında geçmişe yönelik tespitler yapmakla birlikte, şimdi ve geleceğe yönelik yeni perspektifler ortaya koymayı amaçladıklarını ifade etti.

Mardin’in, bilim tarihi açısından önemli coğrafyalardan biri olduğuna dikkat çeken Rektör Ağırakça, “Gerek bilim adamlarına kaynaklık etmesi, gerek önemli filozofların yetişmesi, gerekse de tarihte kırılmalara yol açan kayda değer bilimsel okullara mekân olması bakımından Mardin irdelenmeye ve incelenmeye değerdir.” dedi.

Mardin ve çevresinin bilim tarihi açısından önemine dikkat çekmek ve bilim alanında yeni hareketlenmelere yönelik tekliflerde bulunmanın sempozyumun yerel amacı içerisinde yer aldığının da altını çizen Ağırakça, Mardin Artuklu Üniversitesi olarak bölgede yaşanan toplumsal ve siyasal değişim ve dönüşümlerin anlaşılmasına yönelik entelektüel katkılar sunmaya devam edeceklerini belirtti.

27- 28 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilerek 7 oturumla icra edilecek sempozyumun sonunda genel değerlendirmelerde bulunularak sonuç bildirgesi ilan edileceği öğrenildi. (M. Salih Keskin – İLKHA) 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sahte çipli kimlik kartlarını basan kalpazanlara baskın
Sahte çipli kimlik kartlarını basan kalpazanlara baskın
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı