Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Mardin'de "Bilim Tarihi ve Felsefesi" sempozyumu

Mardin'de "Bilim Tarihi ve Felsefesi" sempozyumu

Mardin Artuklu Üniversitesi İlahiyat Bilimleri Fakültesinin "Artuklu Akademi Günleri" adıyla ilkini düzenleyeceği "Bilim Tarihi ve Felsefesi" başlıklı bilimsel sempozyumun hazırlıklarına devam ediyor.

Giriş Tarihi: 24 Kasım 2015 Salı 13:00
Mardin'de

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek ve Kasım ayı sonunda yapılması planlanan sempozyuma felsefe, tarih, sosyoloji ve ilahiyat bilimleri alanında uzman birçok bilim adamı katkıda bulunacak.

Onursal başkanlığını Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ve sempozyum yürütücülüğünü Doç. Dr. Ömer Bozkurt’un yaptığı Bilim Tarihi ve Felsefesi sempozyumunda , ‘Bilginin ve Bilimin İslamileştirilmesi Sorunu’,’ Newton Bilimi ve Matematik’, ‘Nusaybin Okulu’, ‘Gramer, Çeviri ve Bilim’ gibi başlıklar masaya yatırılarak farklı oturumlarda ele alınacak.

27-29 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek geniş katılımlı sempozyum ile ilgili olarak felsefe, bilim tarihi, ilahiyat, güzel sanatlar ve modern bilim alanlarında ulusal düzeyde önde gelen 28 akademik şahsiyetin katılacağı bilgisini veren Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, sempozyumda bilim tarihi ve felsefesi alanında geçmişe yönelik tespitler yapmakla birlikte, şimdi ve geleceğe yönelik yeni perspektifler ortaya koymayı amaçladıklarını ifade etti.

Mardin’in, bilim tarihi açısından önemli coğrafyalardan biri olduğuna dikkat çeken Rektör Ağırakça, “Gerek bilim adamlarına kaynaklık etmesi, gerek önemli filozofların yetişmesi, gerekse de tarihte kırılmalara yol açan kayda değer bilimsel okullara mekân olması bakımından Mardin irdelenmeye ve incelenmeye değerdir.” dedi.

Mardin ve çevresinin bilim tarihi açısından önemine dikkat çekmek ve bilim alanında yeni hareketlenmelere yönelik tekliflerde bulunmanın sempozyumun yerel amacı içerisinde yer aldığının da altını çizen Ağırakça, Mardin Artuklu Üniversitesi olarak bölgede yaşanan toplumsal ve siyasal değişim ve dönüşümlerin anlaşılmasına yönelik entelektüel katkılar sunmaya devam edeceklerini belirtti.

27- 28 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilerek 7 oturumla icra edilecek sempozyumun sonunda genel değerlendirmelerde bulunularak sonuç bildirgesi ilan edileceği öğrenildi. (M. Salih Keskin – İLKHA) 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

İlk Cemre düştü! Cemre nedir? Cemre nasıl düşer?

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com