Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Mardin'de bağ bozumu

Mardin'de bağ bozumu

Mardin'de bağ bozumunda son aşamaya gelindi. Toplanan üzümden pestil, pekmez ve sucuk yapılmaya başlandı.

Giriş Tarihi: 20 Ekim 2015 Salı 14:12
Mardin'de bağ bozumu

Sonbaharın gelmesiyle Mardin’e bağlı köy ve mezralarda hummalı bir çalışma başlarken, bağbozumunda son aşamaya gelindi. Toplanan üzümlerin şiresinden özellikle kış mevsiminde bol bol yenilen pestil, pekmez ile bademli ve cevizli sucuk yapılmaya başlandı.

İnsan gücüyle ezilen üzümlerden elde edilen şire, büyük kazanlarda kaynatıldıktan sonra bezler üzerine serilip güneşte kurutularak pestil haline getiriliyor ve bu gelenek yüzyıllardır sürüyor.

Cevizli ve bademli sucuğun yapımını anlatan köylülerden Hasan Er, “Önce ceviz veya bademlerimizin içini çıkararak iplerden geçiriyoruz. Kazanlarda kaynattığımız ve içine un ilave ederek hazırladığımız kazanın içine ceviz ve ya bademlerimizi batırıyoruz. Ardından iplerinden tutarak kuruması için kendi yaptığımız askılara asıyoruz. Birkaç gün sonra kuruduktan sonra özellikle kış aylarında afiyetle yiyoruz.” dedi.

Köylerde imece usulü ile hazırlanan üzüm sucukları, Mardin’i ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok dikkatini çeken ürünler arasında yer alması nedeniyle, gün geçtikçe popülaritesi artıyor. Cevizlerin yetişmesi ile birlikte üzüm sucuğu yapım hazırlıkları başlarken, Gastronomi Uzmanı Süleyman Engin, üzüm sucuğu bir hayli zor aşamalardan geçtikten sonra tüketime hazır hale geldiğini söyledi.

İplere dizilen sucukların kurutulduktan sonra serin yerlerde tüketim için bekletildiği bilgisini veren Engin, il dışında yaşayan Mardinlilerin, yakınları aracılığı ile sucuk ihtiyaçlarını karşıladığını ve cevizli sucuğun bir çok hastalığa iyi geldiği özellikle kış aylarında bu nedenle tüketildiğini sözlerine ekledi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Düğün magandaları bu kez damadı vurdu, damat öldü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com