Advert
Advert
Advert

Mardin turizmi can çekişiyor

Hemen her gün bir çatışma haberinin geldiği ilçelerdeki olaylar Mardin turizmini de vurdu. Turizm işletmecileri, iflasın eşiğinde olduklarını söylüyorlar.

Mardin turizmi can çekişiyor
Mardin turizmi can çekişiyor

Mardin'in ilçelerinde son dönemlerde yaşanan hendek kazma, barikat kurma, kimlik kontrolü gibi PKK eylemleri sonrasında yaşanan operasyonlar nedeniyle 5 ay öncesine kadar dolup taşan Mardin'de tarihi mekânları boş, turizm işletmecileri ise adeta sinek avlıyor.

Yapılan saldırı ve operasyonlar sonrası ekonomi ve turizm de etkilendi. Mardin'e gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerleri arasında yer alan Birinci Cadde, Bakırcılar Çarşısı ve Tarihi Çarşı esnafı, son günlerde Türkiye ve özellikle bölgede meydana gelen olayların ardından sıkıntılı günler yaşıyor.

Bölgede yaşanan şiddet olaylarını ve turizme olan etkisini değerlendiren Mardinli turizm işletmecileri, yaşanan şiddet olaylarının kendilerini ekonomik açıdan olumsuz etkilediğini söyledi.

Turizm işletmecisi Abdülkerim Aşıti, Mardin'de artık turist görmeyi unuttuklarını anlatarak, “Bir haftadır 15 TL kazandık. Daha önce günlük değiştirdiğimiz sabun raflarımızı 5 aydır aynı yerinde duruyor. Bu konuda artık birilerinin dur demesi lazım. Bu şekilde giderse bütün Mardin esnafı kepenk kapatmak zorunda kalacak.” dedi.

Gümüş satıcı Nurettin Anuk ise “Haftalardır siftah yapmadık. Eskiden günde 200 gram gümüş satarken, şimdi 5 aydır 100 gram satmamışsız.” diye konuştu.

Kuruyemişçi Rıdvan Garguli de “Esnaf perişan kan ağlıyor. Daha fazla bu şekilde idare edemeyiz. Zor günler bizi bekliyor.” dedi.

Otel işletmecisi olan Yusuf İshakoğlu, kendileri gibi birçok esnafın iflasın eşine geldiğini ifade ederek, “Mağdur durumdayız. Mağduriyetimizi giderecek derdimizi anlatacak hiçbir kurum yok.” dedi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu