Advert
Advert
Advert

Okul'da işitme tarama programı başladı

Mardin merkez Artuklu ilçesinde tüm birinci sınıf öğrencilere yönelik okul çağı işitme taramasının startı verildi. Sakarya Aycan Çaltekin İlkokulu’na giden Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri, öğrencileri işitme testinden geçirdi. Mardin Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Özlem Akman Yazgan, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürü Bilal Kantaş, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Doktoru Seda Doğan’ın gözetiminde yapılan taramalar; Artuklu Toplum Sağlığı Merkezi’nden görevlendirilen personellerinin katılımıyla yapılıyor.

Okul'da işitme tarama programı başladı
Okul'da işitme tarama programı başladı

Okul çağı işitme taraması hakkında bilgi veren Mardin Halk Sağlığı Müdürü Saffet Yavuz, çocukluk çağında sık görülen sağlık sorunlarının erken tanınması ve gerekli tedavilerin sağlanabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığınca çeşitli tarama programların yürütüldüğünü hatırlatarak, okul çağı işitme tarama programını bu kapsamında yürütülen çalışmalar olduğunu söyledi.

Yavuz, “Okul çağı çocuklarda sık görülen işitme kayıplarının erken tanısına yönelik olarak tarama programı başlatılmıştır. Tarama programı kapsamında ilimizdeki kamu, özel ilköğretim okullarında eğitim gören 1.sınıf öğrencilerine işitme taraması yapılacaktır. İşitme taraması, TSM’ de görevli doktor, ebe, hemşire ve sağlık memuru tarafından tarama odyometri cihazı ile yapılacaktır. Tarama sırasında çocuklar uygulayıcı tarafından risk faktörleri açısından sorgulanacak ve risk faktörlerinden herhangi birinin varlığı durumunda, test yapıldıktan sonra çocuk testten geçse de kalsa da mutlaka işitme taraması rehberinde bulunan sevk formu ile kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına sevkleri ve takipleri yapılacaktır. Yapılan tarama testleri, birinci basamakta sunulan diğer sağlık hizmetleri gibi ücretsizdir. İlimizde kamu, özel ilköğretim okullarında 1.sınıfta eğitim gören çocuklara sahada uygulanmaya Tutak ve Diyadin ilçelerinden başlanmış olup, program çerçevesinde dönem sonuna kadar tüm ilçelerde taramanın tamamlanması planlanmıştır.” dedi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

Mardin Halk Sağlığı Müdürlüğü tüm birinci sınıf öğrencilere yönelik Okul çağı işitme taraması Mardin Halk Sağlığı Müdürü Saffet Yavuz mardin sağlık taraması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu