Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Mardin Dost-Der'den caminin yakılmasına tepki

Mardin Dost-Der'den caminin yakılmasına tepki

Diyarbakır'da tarihi Kurşunlu Camii ve Paşa Hamamı'nın mevzi olarak kullanılması ve yakılmasına sert tepki gösteren Mardin Dost-Der, İslam'ın şiarlarına saldıran zihniyeti şiddetle lanetledi.

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2015 Salı 12:52
Mardin Dost-Der'den caminin yakılmasına tepki

Mardin Dostluk Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Dost-Der), yaptığı yazılı basın açıklamasıyla tarihi Kurşunlu Camii ve Paşa Hamamı’nın mevzi olarak kullanılması ve yakılmasına sert tepki gösterdi.

PKK'nin çatışmaları şehir merkezlerine taşımasıyla birlikte bir bütün olarak halkın mağdur olduğuna dikkat çekilen açıklamada, masum çocukların katledildiği, hastaların hastanelerde tedavi edilmediği ve hayvanlar dahi zarar gördüğü anımsatıldı.

Açıklamanın devamında, “Tarihi mekânlarımız ve İslam'ın şiarları olan camiler, medreseler, hamamlar mevzi ve karargâh olarak kullanılmaktadır. Sivil halkın bulunduğu mekânlara hendekler kazmak, barikatlar kurmak, bomba düzenekleri yerleştirmek, mayınlar döşemek ve roketatarlar kullanmak halkımızın maddi ve manevi olarak mağdur olmasına neden olmaktadır. Bugüne kadar çatışmaların durması, silahların susması veya en azından çatışmaların şehir merkezi dışına taşınması hakkında tüm sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, kanaat önderleri ve bölgenin dinamikleri gerekli uyarıları yaptı. Ama maalesef bu uyarılar dikkate alınmadı. Halkın benimsemediği, destek vermediği, sahiplenmediği öz yönetim ilanlarının yapılması ve hendeklerin kazılması ekonomik olarak bölge esnafını iflasın eşiğine getirdiği gibi halkımızın temel hak ve hürriyetlerini de kısıtlamaktadır. Dün ise Diyarbakır Sur’da Tarihi Kurşunlu Camii ve Paşa Hamamı'nın mevzi olarak kullanılması ve bomba düzeneklerinin yerleştirilmesi sonucunda polisin operasyonları gerekçe gösterilerek yakılmıştır. Hendeklerin olması, iş makinelerinin yakılması nedeniyle yollar kapatılmış olup itfaiye zamanında yangına müdahale edememiş ve tarihi cami büyük bir zarar görmüştür. Yaklaşık 10 gün önce tarihi Dört Ayaklı Minare çatışmalarda zarar gördü diye tepki göstermek için basın açıklaması yapan Tahir Elçi’nin ölümüne sebep olup cenazesi üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışan kokuşmuş zihniyet, dün de 500 yıllık Kurşunlu Camiini ateşe vermiştir. İslam ve İslam’ın şiarlarına saldıran zihniyeti şiddetle lanetliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada son olarak, Mardin Dost Der olarak şehir içlerine taşınan ve halkın büyük acılar yaşamasına sebep olan çatışmaların biran önce durdurulması talep edildi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da iki katlı ev çöktü, 1 kişi yaralandı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com