Advert
Advert
Advert

Mardin-Ceylanpınar ana kanalına su verilmeye başlandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen, tamamlandığında Mardin’de toplam 2 milyon 137 bin 700 dekar zirai araziyi suya kavuşturacak olan Mardin-Ceylanpınar ana kanalına su verilmeye başlandı.

Mardin-Ceylanpınar ana kanalına su verilmeye başlandı
Mardin-Ceylanpınar ana kanalına su verilmeye başlandı

Kanalın Uzunluğu 221 Km

Kanalın 221. km’sine yani kanal sonuna kadar olan kısımda kanal çalışmaları tamamen bitirildi. Ayrıca kanalın 205. km’sinde Şanlıurfa-Mardin ve 220. km’sinde Mardin-Derik Karayollarını kesen 2 adet köprü inşaatı yapılacak. DSİ ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokolün onaylanmasının ardından köprü inşaatına başlanıp 3 ay içerisinde bitirilecek. Ana kanalın 0-195 km arası Şanlıurfa ili sınırları içinde, 195-221 km arası ise Mardin il sınırları içinde bulunuyor.

“Kızılırmak’tan Daha Büyük Bir Nehrin Mardin’e Kadar Getirilmesi”

Mardin-Ceylanpınar ana kanalı, suyu Atatürk Barajı rezervuarından alarak Mardin Regülatöründen itibaren 221 km kanal boyunca Mardin depolamasına kadar taşıyacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun deyimi ile “Kızılırmak’tan daha büyük bir nehrin Mardin’e kadar getirilmesi” olarak tanımlanan kanal, başlangıçta saniyede 200 m3 debiye sahip olacak. Cazibe 1, Cazibe 2 ve Viranşehir Pompaj Sulamalarından geçerek Mardin sınırlarına geldiğinde debisi saniyede 140 m3’e düşecek.

Cazibe 3 sulaması ise Mardin il sınırından itibaren başlayıp Mardin depolamasına kadar devam edecek ve Mardin-Ceylanpınar ana kanalından su alacak ve 164 bin 330 dekar alanı sulayacak. Ayrıca sulamanın olmadığı kış aylarında Mardin-Ceylanpınar ana kanalından alınacak su, 253 milyon m3 kapasiteli Mardin depolamasında biriktirilecek ve rezervuarda biriktirilen bu su yaz aylarında 806 bin 630 dekar alanı sulayacak olan Mardin depolaması Pompaj Sulamasında kullanılacak. Aynı şekilde Mardin depolamasından sonra Ana kanal, Mardin depolaması Cazibe Sulaması Projesi kapsamında devam ederek Cazibe ile 293 bin 750 dekar arazi daha sulanacak.

İnşaatlara Başlandı

Mardin ana kanalından alacakları su ile borulu şebeke olarak sulama yapacak Cazibe 1, Cazibe 2 ve Cazibe 3 sulama projelerinin inşaatlarına başlandı. Sözleşmelerine göre Cazibe 1 sulaması 3 Ekim 2016, Cazibe 2 Sulaması 24 Haziran 2017 ve Cazibe 3 Sulaması ise 24 Haziran 2016 tarihinde tamamlanacak. Viranşehir Pompaj Sulaması ise proje aşamasında olup 2 kademe halinde projelendirilecek.

427 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak

Projeler tamamlandığında Mardin Ana kanalı kullanılarak 2 milyon 137 bin 700 dekar alan sulanacak ve 427 bin kişiye istihdam sağlanacak ve yıllık fayda 738 milyon TL civarında olacak. Mardin-Ceylanpınar Ana kanalı ile Şanlıurfa iline ait 872 bin 990 dekar arazi, Mardin iline ait 1 milyon 264 bin 710 dekar arazi sulanacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü