Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık "Maneviyatsızlık uyuşturucu kullanımına götüren faktörlerdendir"

"Maneviyatsızlık uyuşturucu kullanımına götüren faktörlerdendir"

Toplumda artan uyuşturucu kullanımına dikkat çeken Yeşilay Cemiyeti Diyarbakır İl Koordinatörü Yahya Öğer, madde bağımlılığına götüren faktörlerin başında maneviyatsızlık ve özentinin geldiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 4 Eylül 2015 Cuma 15:05

Türkiye’de sigara, alkol, uyuşturucu ve benzeri maddelerin kullanımının artarak devam etmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Yeşilay Cemiyeti Diyarbakır İl Koordinatörü Yahya Öğer, uyuşturucu madde kullanımının ilkokul seviyesine indiğine dikkat çekti.

Yeşilay Cemiyeti Diyarbakır İl Koordinatörü Yahya Öğer yaptığı değerlendirmede, madde bağımlılığına götüren faktörlerin başında maneviyatsızlık ile özentinin geldiğine vurgu yaptı.

Sigara, uyuşturucu ve alkol kullanımına karşı faaliyetlerinin 95 yıldır devam ettiğini ifade eden Öğer, “Uyuşturucu kullanımını tetikleyen faktörlerin başında maneviyatsızlık ve özenti vardır. Biz toplum olarak hakikaten manevi boşluk içerisinden yaşıyoruz, insanları inancından arındırmaya çalışıyoruz. Oluşan manevi boşluk ise uyuşturucu bağımlılığını tetikleyen faktörlerden oluyor. Uyuşturucu kullanımını tetikleyen bir başka faktör ise sosyo-ekonomik sebepler. Malum 30 yıldır ülkemizde devam eden kirli bir savaş vardır. Bu savaş beraberinde köylerin yıkımına ve insanların kendi memleketlerini terk etmelerine sebep oldu. Bu sebepten dolayı çok ciddi manada bir madde bağımlılığı ya da alkol kullanımı maalesef hızlandı. Şiddetin var olduğu ortamda bu tür bağımlılıklar hızla gelişen sorundur.” dedi.

“Uyuşturucu kullanımını tetikleyen faktörlerin en önemlisi manevi boşluktur”

Bölgede çok sayıda metruk alanların bulunmasının da uyuşturucu kullanımına götüren faktörlerden olduğuna dikkat çeken Öğer, “Okullarımızın etrafının düzenli olmayışı ve metruk alanların fazla olması da uyuşturucu kullanımını tetikleyen faktörlerdendir. Çünkü çocuklar uyuşturucu kullanabileceği ortamları rahatlıkla buldukları için bu ortamlara maalesef gidiyor. Sportif faaliyetlerin ya da gençlerin zamanlarını geçirebileceği alanlarımızın olmayışı da uyuşturucu kullanımını tetikleyen faktörlerdendir. Yapılan araştırmalarda uyuşturucu kullanımını tetikleyen faktörlerin en önemlisi manevi boşluğun olmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Uyuşturucu üreticisi ve satıcılarına caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğinin altını çizen Öğer, okullarda uyuşturucu kullanımının zararlarına yönelik eğitim verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Diyarbakır’da 18 yaşından büyüklere yönelik bir tedavi merkezi yapılmalıdır”

Uyuşturucuyla mücadelede kurumların birlikte hareket etmesi gerektiğini söyleyen Öğer, “Uyuşturucu kullanan bağımlıların tedavi ve rehabilite edilmesiyle ilgili boşluklar doldurulmalıdır. Uyuşturucu ile mücadele eden kurumların tek sesten bu soruna müdahale etmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı Diyarbakır’da 18 yaşından büyüklere yönelik bir tedavi merkezi yapmalıdır.” dedi.

“Uyuşturucu kullanımına götüren ilk ayak sigaradır”

Sigara kullanımının uyuşturucu bağımlılığına götüren ilk aşama olduğu tespitinde bulunan Öğer, şunları ifade etti: “Yapılan araştırmalara göre uyuşturucu kullananların yüzde 95’i daha önce sigara kullanmıştır. Sigara uyuşturucu kullanımını tetikleyen bir faktördür. Toplumda ‘Sigara derdime derman olur, beni sakinleştirir’ gibi bir anlayış vardır. Bu anlayış yanlıştır. Çünkü sigaradan umduğunu bulamayan kişiler bir üst basamağa yani uyuşturucuya yönelir. Bu da kişiyi yavaş yavaş bağımlılığa ve ardından ölüme götürür. Uyuşturucu kullanımına götüren ilk ayak sigaradır.”

Ebeveynlere de uyarılarda bulunan Öğer, anne ve babaların çocuklarına kötü örnek olacak davranışlardan uzak durmaları gerektiğini sözlerine ekledi.  (M. Hüseyin Temel / Yunus Sırat – İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com